Nowe zamki - feedback

Przetestowałem kolejny zamek - Death Valley. Autorami jest nieznany mi ROFL team. Mają jeszcze kilka innych modów-miast, lecz ten wydaje się być najbardziej zaawansowany, skoro jego numerek to 1.0.
Jest to miasto nieumarłych. I można by tutaj od razu narzekać, że przecież jest Necropolis. Faktycznie, samo założenie bazowe, by tworzyć taki zamek jest średnie, ale każdy robi, co lubi. Co prawda Dolina Śmierci prezentuje nieco inne podejście do tematu, niż Necro, a jednostki w żadnym wypadku nie dublują się.
Graficznie styl nieco odbiega od Heroes III, i ma się wrażenie, że jest aż zbyt ładnie, a przez to wiele grafik nie pasuje do tej gry (w sumie to dziwny trochę zarzut, ale takie mam odczucia). Jedyny większy graficzny mankament, to różowy cień Kościanych Golemów (jednostka 7-mego poziomu), ale po ulepszeniu ten bug znika (całkiem też możliwe, że mam zbyt starego builda vcmi, ale to wątpię). Generalnie poziom zamku jest jednak znakomity - tło miasta, budynki, jednostki - wszystko jest schludne i eleganckie.
Trzeba jednak będzie przemyśleć bonusy od budynków specjalnych (póki co niedziałających w zamkach z modów, nie wiem czemu), bo bonus +10 do ataku podczas oblężeń, to trochę sporo. Bohaterowie Doliny, podobnie jak ci z Necro, także mają nekromancję, więc i ten zamek raczej jest OP. W szczególności, że jednotka 6-poziomu, a więc Grim Reaperzy mają statystki po 18-19 ataku/defa, i jeszcze atakują przyległe jednostki.
Nie podoba mi się też muzyczka w zamku, ale to kwestia gustu już tylko.

Mimo, że sam pomysł na zamek nie jest zbyt odkrywczy, to jednak jego wykonanie stoi na wysokim poziomie. Można by włożyć jeszcze trochę pracy w wygląd jednostek, by bardziej przystawały do Herosa III (tak jak mamy w Kuźni, czy w Cove), a wtedy to już będzie bardzo cacy. Na razie zostawiam to miasto w moim vcmi, i będę musiał kiedyś zagrać dłuższą kampanię.

Limes (v 0.2)
Kolejna produkcja ROFL teamu. W przeciwieństwie do Doliny Śmierci, tutuaj muszę pochwalić pomysł na zamek. Jest to bowiem lodowa kraina, w której pełno… lodowo-zimowych stworzeń. Czegoś takiego brakowało w Heros III, bowiem Forteca i Highlands w zupełnie inny sposób eksplorują polarny klimat. W przypadku Limes mamy do czynienia ze stworzeniami, niejako “aż wręcz proszących” o tundorowo-polarne rejony. Wsród jednostek mamy pingwiny, “ludzi-morsów”, śnieżne tygrysy, czy tundrowe golemy. Ja “kupuję” te pomysły, i czekam na dalszy rozwój. Jako, że jest to bardzo wczesna wersja zamku, jest on aktualnie niegrywalny, trzeba czekać na kolejne wersje. Trzymam jednak kciuki za dalszy rozwój projektu!

Glacier (v 0.85)
Team i pomysł na miasto ten sam, co Limes, choć ugryziony w nieco inny sposób. Moim zdaniem, ten gorszy. Jednostki nie są już tak fajne i oryginalne. Yeti, Sowy i Śnieżni łucznicy mogli by zostać dodani do Limes. Glacier jest jednak dalej posuniętym projektem, dodano min. bohaterów. Graficznie wygląda to jednak wciąż na wersję beta. Szczerze? Skoro ten sam team pracuje nad dwoma identycznymi niemal zamkami, to czemu nie połączyć by sił, i scalić najlepsze pomysły w jeden? W każdym razie, wolę poczekać na nową wersję Limes (jeśli taka się pojawi).

Mythology Town
Na papierze pomysł przestawia się nieźle - miasto w stylu starożytnej Grecji, lub Rzymu, oparte o mitologię tych kultur. Niby fajnie, ale jednak już sam bazowy pomysł podnosi wysoko poprzeczkę, bowiem wiele jednostek w Heros czerpie żywcem inspiracje z mitologii. Tak więc, ciężko było wymyślić coś na prawdę innowacyjnego. Centaury i minotaury powtarzają się, mając nawet podobne cechy, co ich odpowiednicy w bastonie, i lochu. Dalej jednak robi się ciekawiej: trytoni, wiedźmy, czy węże są ok. Giganci na 7-mym poziomie są chyba najciekawszą jednostką. Za to goryle ni jak mi tutaj nie pasują. Myślę jednak, że można było lepiej wykorzystać potencjał. Szukanie inspiracji w bogach i boginiach, np. na zrobienie jednostek wzorowanych na Heliosie, Zeusue, czy Atenie mogło by być świeże. Ponadto dodanie więcej ludzkich jednostek, jak hoplitów, czy gladiatorów nadało by miastu więcej wiarygodności. Wszystkie prawie jednostki mają możliwość blokowania kontrataku, i mam wątpliwości, czy nie jest OP trochę.
Ekran miasta jest dość surowy, w szczególności budynki mają takie kanciaste obrysy. Idzie się jednak do tego przyzwyczaić.
Czy więc miasto skazane jest na pominięcie? O dziwo, jak przymknie się oko na te wszystkie “problemy”, to gra się całkiem przyjemnie. Giganci, trytoni i węże to są jednak dość oryginalne jednostki, a i obecność centaurów i minotaurów przestaje przeszkadzać, tym bardziej, że mają jednak całkiem inne grafiki, niż ich pobratymcy z innych zamków. Muszę przyznać, że “wkręciłem się” i fajnie mi się grało, a 2h rozgrywki szybko zleciały. Daję więc szansę Mythology, i zostawiam w moim vcmi. Po cichu liczę jednak na wznowienie projektu i dalszy rozwój (goryle, to jednak przegięcie).

It all comes down to the lack of monster graphics
and I’ll return to the project

That’s good to hear, you will return to Mythology!
Do you have some skills in making graphics, or do you must rely on works of others? Making some new units would improve this city very much.
Btw. on vcmi wiki is written, the current version is 1.2, but mod in the launcher shows 1.0. Which number is right?

How looks like your “to do list” currently? As I know, you already have taken part in many projects.

need to look in my archive

https://vk.com/public184999722
I post here mod updates, I’m too lazy to edit the mod sheet every time in mods list

I see there is a lot of new stuff, but you post there mixed things: yours and other modders. It’s qutie messy, and it’s not easy to recognise which stuff comes from you. I recommend to upload finished, or advanced mods on wiki, because the majority download mods from there (and VCMI stuff recommend this site). If you don’t upload on wiki, only tight group of people may enjoy your mods.

my mods are signed by either zeryss or the ROFL team.
group of all mods for vcmi

So, you are a member of ROFL team, I have a question. :wink: Are going to continue works on Limes/Glacier? Especially Limes looks like very sexi, playable version is wanted.

yes there was even a version with snow giants

there are things that I just did not publish

I scrolled down your page from the link to July 2019, but I didn’t find info about Limes. Do you have some link to the newest version of Limes?

I did not upload it

Alright, it’s still waiting for the release. :slight_smile:

I see you are working on new version of Covernant and Abyss. The second one you even released. It’s good to announce it on Heroes Commnity, or even here. :slight_smile:

no, i’m working now with this

Wow, looks like great!
I am quite suprised that you are working on Oasis. Nephretes announced that project is frozen, not abandoned, but to be fair, he didn’t show much recently.

this is an old version of graphics

made amendments