Nowe zamki - feedback

#43

Mythology Town
Na papierze pomysł przestawia się nieźle - miasto w stylu starożytnej Grecji, lub Rzymu, oparte o mitologię tych kultur. Niby fajnie, ale jednak już sam bazowy pomysł podnosi wysoko poprzeczkę, bowiem wiele jednostek w Heros czerpie żywcem inspiracje z mitologii. Tak więc, ciężko było wymyślić coś na prawdę innowacyjnego. Centaury i minotaury powtarzają się, mając nawet podobne cechy, co ich odpowiednicy w bastonie, i lochu. Dalej jednak robi się ciekawiej: trytoni, wiedźmy, czy węże są ok. Giganci na 7-mym poziomie są chyba najciekawszą jednostką. Za to goryle ni jak mi tutaj nie pasują. Myślę jednak, że można było lepiej wykorzystać potencjał. Szukanie inspiracji w bogach i boginiach, np. na zrobienie jednostek wzorowanych na Heliosie, Zeusue, czy Atenie mogło by być świeże. Ponadto dodanie więcej ludzkich jednostek, jak hoplitów, czy gladiatorów nadało by miastu więcej wiarygodności. Wszystkie prawie jednostki mają możliwość blokowania kontrataku, i mam wątpliwości, czy nie jest OP trochę.
Ekran miasta jest dość surowy, w szczególności budynki mają takie kanciaste obrysy. Idzie się jednak do tego przyzwyczaić.
Czy więc miasto skazane jest na pominięcie? O dziwo, jak przymknie się oko na te wszystkie “problemy”, to gra się całkiem przyjemnie. Giganci, trytoni i węże to są jednak dość oryginalne jednostki, a i obecność centaurów i minotaurów przestaje przeszkadzać, tym bardziej, że mają jednak całkiem inne grafiki, niż ich pobratymcy z innych zamków. Muszę przyznać, że “wkręciłem się” i fajnie mi się grało, a 2h rozgrywki szybko zleciały. Daję więc szansę Mythology, i zostawiam w moim vcmi. Po cichu liczę jednak na wznowienie projektu i dalszy rozwój (goryle, to jednak przegięcie).

#44

It all comes down to the lack of monster graphics
and I’ll return to the project

#45

That’s good to hear, you will return to Mythology!
Do you have some skills in making graphics, or do you must rely on works of others? Making some new units would improve this city very much.
Btw. on vcmi wiki is written, the current version is 1.2, but mod in the launcher shows 1.0. Which number is right?

How looks like your “to do list” currently? As I know, you already have taken part in many projects.

#46

need to look in my archive

#47

https://vk.com/public184999722
I post here mod updates, I’m too lazy to edit the mod sheet every time in mods list

#48

I see there is a lot of new stuff, but you post there mixed things: yours and other modders. It’s qutie messy, and it’s not easy to recognise which stuff comes from you. I recommend to upload finished, or advanced mods on wiki, because the majority download mods from there (and VCMI stuff recommend this site). If you don’t upload on wiki, only tight group of people may enjoy your mods.

#49

my mods are signed by either zeryss or the ROFL team.
group of all mods for vcmi

#50

So, you are a member of ROFL team, I have a question. :wink: Are going to continue works on Limes/Glacier? Especially Limes looks like very sexi, playable version is wanted.

#51

yes there was even a version with snow giants

#52

there are things that I just did not publish

#53

I scrolled down your page from the link to July 2019, but I didn’t find info about Limes. Do you have some link to the newest version of Limes?

#54

I did not upload it

#55

Alright, it’s still waiting for the release. :slight_smile:

I see you are working on new version of Covernant and Abyss. The second one you even released. It’s good to announce it on Heroes Commnity, or even here. :slight_smile:

#56

no, i’m working now with this

#57

#58

Wow, looks like great!
I am quite suprised that you are working on Oasis. Nephretes announced that project is frozen, not abandoned, but to be fair, he didn’t show much recently.

#59

this is an old version of graphics

#60

made amendments

#61

Very impressive, new units are much better. I am looking for playable version of Limes. :slight_smile:

I have checked your improved Abyss. Sadly, I had some crashes during playing it. First was on the begging, the game didn’t want to start. The second happend after few turns, when I clicked on “end of the turn” button. I am not sure the problem is on my side, but it seems a bit buggy.

Nowe recenzje / more reviews

Haven 1.03
Zagrałem raptem parę tur, i mogę ten zamek traktować jedynie jako ciekawostkę. Koncepcyjnie jest zbyt podobny do Cove, a niektóre jednostki zbyt są zbieżne z Abyss. Do tego raczej słabe grafiki sprawiają, że nie chce się wgłębiać za bardzo w temat. Gdyby ten zamek wyszedł przed Cove, to miałby szanse coś zwojować, przy regularnym ulepszaniu.

Evergreen 1.0
Słaba sklejka różnych grafik. Grafiki miasta na mapie jest zbyt wysoka (u mnie zasłoniła kopalnię rudy). Ekran miasta średni, a tawerna ma tą samą grafikę, co ratusz w Preserve. Jednostki nawet ciekawe, ale do bólu powtarzalne. No i krasnoludy z Highlands nie wyglądają dobrze. Gdzieś był potencjał, ale trzeba by tu wiele zmienić jeszcze. Ja po kilku turach odpuściłem.

#62

it takes time, sometimes it’s not enough, and much of what has been published has long been outdated, as it has already been redone