Wrażenia z VCMI 1.3.2, przemyślenia o zoomie i nie tylko

Miałem okazję dzisiaj sobie zrobić dzień dziecka w VCMI, na mapie XL. Wiem, że normalnie takie rzeczy się zgłasza na Githubie, ale nie mam tam konta i nie chce mi się męczyć z angielskim.

Odnośnie fajnej opcji, czyli zooma:

  • Nie powinno dać się powiększać mapy bardziej niż standardowe 800x600, nikt nie ma potrzeby oglądać większych pikseli. Ewentualnie powinna być opcja ustawienia maksymalnego przybliżenia.

  • Chciałbym opcję zerowania zooma do domyślnej wartości (np. klawiszem 0).

  • Również możliwość wyłączenia zooma w ogóle i opcję wyłączenia zoomowania scrollem myszy (czyli zostawienie tylko zmiany + i - na klawiaturze).

  • Myślę, że powinna być opcja, by duże oddalenie działało jak widok Pokaż Świat, czyli pokazywało ikonki bohaterów, artefaktów, miast, kopalń, itp.

  • Zoom powinien działać również podczas tury przeciwnika.

Poza tym to bardzo fajna, pomocna i przydatna opcja. Bardzo ułatwia orientację na dużych mapach.

Z innych rzeczy:

  • Przycisk do wymiany surowców jest kompletnie zepsuty, wystarczy go przytrzymać sekundę i ustawia maksymalną ilość surowców. Jeśli chce się klikać go pojedynczo, by wybrać odpowiednią ilość surowca, bardzo łatwo się pomylić i wymienić wszystko. Rzecz absolutnie do poprawy, dosłownie pociła mi się dłoń ze stresu, gdy chciałem przehandlować zasoby.

  • Podczas otwarcia okna z awansem bohatera nie da się podejrzeć istniejących umiejętności. Powinno być jak w HD Modzie, kliknięcie na portret bohatera powinno otwierać jego okno bohatera.

  • Tury przeciwnika trwają zbyt wolno. Cieszę się, że nowe AI myśli mądrzej, ale czekanie potrafi frustrować. Nie wiem, czy da się je sensownie zoptymalizować, ale byłoby fajnie.

  • Błąd z Księgami. Można kupić Księgę Zaklęć na Czarnym Rynku lub zdobyć ją od Bohatera. Załączam screen (jeden połączony, bo nie da się tu wrzucić kilku obrazków, Graal u Cyganów to błąd moda Forge2k)

Tyle z rzeczy ważnych. Jeszcze nieistotna drobnica:

  • Graal w Confluksie nie zmienia ikonek zaklęć w gildii, tak jak to robi w SoD-zie (wszystkie czary powinny mieć jedną ikonkę z wizerunkiem otwartej książki).

  • Zaklęcie Wrota Wymiarów zawsze odtwarza dźwięk teleportacji, nawet gdy nie możemy rzucić zaklęcia, bo wykorzystaliśmy dzienny limit.

  • Chciałbym opcję włączenia domyślnego interfejsu przygody, czyli bez nowej ikonki działającej jak spacja. Tak, jest fajna, ale ja chce się czuć jakby dalej był 1999 rok. To samo się tyczy okienek ze specjalnościami jednostek, nie potrzebuję dużego kwadrata-ikonki do ich opisu, chciałbym móc to sobie wyłączyć.

I na koniec, odnośnie modów, w które grałem:

  • Wiem, że WoG jest niegotowy, ale chociaż opcja wyłączenia zdobywania doświadczenia przez jednostki byłaby fajna. Bo ja lubię dowódców i nowe artefakty/lokacje, ale nienawidzę opcji doświadczenia dla jednostek.

Forge2k:

  • Kapitan ma grafikę Ogra z wyrzutnią rakiet, choć sam nie strzela.

  • W Obozie Cyganów każdy bohater jednorazowo może kupić Graal (widać na screenie wyżej).

  • Miałem włączone tylko Forge2k, bez Forge od MDT, a i tak w grze pojawiły się dwa różne, niekompatybilne ze sobą rodzaje Ogrów z wyrzutniami rakiet. To wprowadza w błąd.

  • Chciałbym, by Forge2k dało się pobrać z launchera samo, bez mapek Andruidsa, bo je już przeszedłem.

To tyle. Pomijając te punkty, z VCMI spędziłem dziś bardzo miły poranek. Zrobiła się z niego przyjemna platforma, więc na pewno jeszcze sobie kiedyś pogram Forgem2k (głupia nazwa, bo jest bardziej kanoniczne od tego od MDT, no ale cóż).

PS Jeszcze mi się jedno przypomniało. Niektóre mody powinny mieć dłuższe opisy, np. zamiast “Dodaje 24 nowe zaklęcia.” wypisać po kolei każde z właściwościami. Żeby było wiadomo, co się pobiera.

  • Chciałbym opcję zerowania zooma do domyślnej wartości (np. klawiszem 0).

Backspace

Wiem, że WoG jest niegotowy, ale chociaż opcja wyłączenia zdobywania doświadczenia przez jednostki byłaby fajna

To jest opcjonalny submod.

Chciałbym opcję włączenia domyślnego interfejsu przygody, czyli bez nowej ikonki działającej jak spacja. Tak, jest fajna, ale ja chce się czuć jakby dalej był 1999 rok.

To również.

Backspace

Dzięki. Dobrze by gdzieś było wypisać wszystkie nowe skróty, bo szukałem i nie znalazłem.

To również.

O, teraz widzę. Problemem jest to, że mamy osobno jedne opcje w grze, jeszcze inne osobno w opcjach launchera, a teraz się jeszcze dowiedziałem, że część funkcjonalności wyłącza się na liście modów, po rozwinięciu. Gdyby wszystko się ustawiało w jednym miejscu, to bym się nie pogubił.

1 Like

To nie błąd. Za to odpowiada jeden z submodów WoGa - War Machines on Map. Wystarczy go wyłączyć.

Można to zrobić w launcherze. Zgaduję, że cały twój post dotyczy wersji na telefon, tam faktycznie jest to nieintuicyjne. Launcher w wersji windows/linux/macOs ma to lepiej rozwiązane.

I słusznie - tak działają Dowódcy. Umiejętność strzelania można nauczyć się z odpowiednim jego rozwojem.

Pierwszy raz o czymś takim czytam. Nikt nie zgłaszał wcześniej podobnego problemu.

Żaden problem. Da się jak najbardziej.

Tak, to prawda. Cóż, moderzy nigdy nie lubią pisać dokumentacji, szczególnie że do niedawna vcmi było tylko mało popularną ciekawostką :slight_smile:

I pamiętaj, że zrobiony sejw się wczyta tylko w zestawem modów, jakie były włączone w momencie robienia sejwa. Jak będziesz coś potem kombinował, włączał/wyłączał coś - sejw będzie stracony (co jest raczej logiczne).

Moje wrażenia w porównaniu z powyższymi przemyślaniami:

  • ja nie mam zastrzeżeń do zooma - lubię retro klimat i pixele
  • zoom podczas tury przeciwnika - wg. mnie mógłby być
  • duże oddalenie jak widok Pokaż Świat (ikonki bohaterów, artefaktów, miast, kopalń, itp.) - wg. mnie kiedyś mogłoby być
  • jeśli chodzi o dodatkowe funkconalność HD Moda - to jeśli coś da się łatwo zaimplementować to ok, choć bez dodatkowych opcji da się żyć
  • jeśli chodzi o błędy - zdażają się jak w każdym sofcie, z czasem będzie coraz mniej im więcej zostanie wykrytych tym lepiej (VCMI/NH3 ma ok. 217 tys. linii kodu, a więc o pomyłkę czy bug w kodzie nie trudno - 217 tys. linii kodu to tak jak 723 xiążki po 300 str. każda).

O czym należy pamiętać: VCMI/NH3 (New Heroes 3) to nie jest HDMod, a gra o otwartym kodzie źródłowym napisana od nowa więc wszystko teoretycznie jest możliwe.
Konkludując: dobrze jest mieć grę o otwartym silniku (obsługującą różne platformy sprzętowe) z możliwością jej modyfikacji oraz łatwym jej modowaniem.
Jedyny mankament - na początku trudno się przyzwyczaić, że to jest nowa gra, a nie HDMod xD
Po dodaniu kilku modów człowiek już nie chce wracać do oryginalnego H3 (no chyba, że na straszym systemie operacyjnym, którego VCMI nie obsługuje).