Witam!

Witam! Mój pierwszy post na forum, ogółem dzisiaj dowiedziałem się o tym projekcie, mam tyle pytań, że po prostu musiałem się zarejestrować.

Na początek jednak zadam trzy najważniejsze dla mnie pytania, potem to już będą setki :slight_smile:

1. Jaki jest teraz status projektu, pod względem rozwoju, czyli liczby osób i zainteresowania/czasem wkładanych w projekt. Mam nadzieję, że projekt nie umiera! :slight_smile:

2. Nad czym teraz trwają prace, czy są jeszcze rzeczy, które muszą być dopisane, bo bez nich Heroes jest jak demo, czy może teraz już tylko ulepszacie?

3. Jak jest z dokumentacją VCMI lub Heroesa 3 jest kompletna/nie kompletna/nie istnieje?

Jestem fanem Heroesa 3 od dawien dawna i chciałbym pomóc, ale oczywiście jeżeli nic nie ma do roboty lub gdy projekt umiera, to już na nic moje chęci :frowning:

Chcę pomóc, ale nie wiem w czym mógłbym się przydać, więc pomyślałem o stworzeniu dokumentacji (o ile taka nie istnieje), coś w tym guście jak dla silnika IE
gemrb.org/iesdp/file_formats/index.htm

Z czytaniem z kodu napisanego w C++ C nie mam najmniejszego problemu, bo cały czas programuję w tych językach. Mógłbym napisać proste konwertery z formatu do formatu, często pisałem podobne rzeczy, ale pod BG (z dokumentacją powyższą). W każdym razie chciałbym pomóc, może się na coś przydam, pozdrawiam!

Znalazłem wikipedie, skoro tam nie ma dokumentacji, to chyba jej jednak ogółem nie ma… Hmmm, rozpocząłbym dokumentacje od spisania wszystkich typów plików jakie gra obsługuje - info wyciągnięte z CResourceLoader.cpp

Trochę oczywistych typów plików:
MAP_ENUM(TEXT) - .txt .jsp
MAP_ENUM(IMAGE) - .bmp .jpg .pcx .png .tga
MAP_ENUM(VIDEO) - .mjpg .mpg .avi .smk .bik
MAP_ENUM(MUSIC) - .mp3 .ogg

Fonty, chyba bez udziwnień?
MAP_ENUM(BMP_FONT) - .fnt descent2.com/ddn/specs/fnt/
MAP_ENUM(TTF_FONT) - .ttf microsoft.com/typography/otspec/otff.htm

Tutaj znalazłem 2 typy Heroes’owe już opisane:
rewiki.regengedanken.de/wiki/Her … _and_Magic
MAP_ENUM(SOUND) - .wav .82m - .82m rewiki.regengedanken.de/wiki/.82 … d_Magic%29
MAP_ENUM(PALETTE) - .pal rewiki.regengedanken.de/wiki/.PA … d_Magic%29

Na temat następnych nic nie znalazłem, albo nie jestem pewny czy służą do tych samych celów co odpowiedniki znalezione w necie:
MAP_ENUM(ANIMATION) - .def - nie znalazłem opisu
MAP_ENUM(MASK) - .msk(akurat ten jest popularny) .msg(a tego nie znalazłem
MAP_ENUM(CAMPAIGN) - .h3c
MAP_ENUM(MAP) - .h3m
MAP_ENUM(ARCHIVE_LOD) - .lod .pac
MAP_ENUM(ARCHIVE_SND) - .snd
MAP_ENUM(ARCHIVE_VID) - .vid
MAP_ENUM(CLIENT_SAVEGAME) - .vcgm1
MAP_ENUM(SERVER_SAVEGAME) - .vcgm1
MAP_ENUM(ERM) - .erm
MAP_ENUM(ERT) - .ert
MAP_ENUM(ERS) - .ers

To jak, mogę rozpocząć robotę :)? Czy wszystkie rozszerzenia są prawidłowo zakodowane? Bo może jakieś nie jest rozpracowane w 100% i nie powinienem ufać kodowi? Jakieś zagwozdki na które, mogę się natknąć opisując to wszystko?

Zacząłbym od zastanowienia się, komu ta dokumentacja ma służyć. Typami plików interesują się głownie autorzy modów. Z reguły rekrutują się na forach poświeconych dodatkowi Wake of Gods i ogólnie pojętemu moddingowi, a zatem wiedzą, który plik do czego służy, jaki ma format i czym go edytować. Oczywiście dobrze byłoby mieć taką dokumentację u nas na stronie, ale to raczej zadanie dla osób doświadczonych w moddingu.

Jedna rzecz, którą zdecydowanie warto udokumentować, to nowe formaty plików (.jpg .pcx .png .tga ) obsługiwanych razem ze starymi. Po prostu nie wszysyc moga o tym wiedzieć.

Dokumentację kodu w doxygenie próbowałem kiedyś stworzyć, ale nie okazała się przydatna. Podobnie z manualem - tej jest dość sensowny, ale znów nie mam czasu go kontynuować. Z wszelką dokumentacją problem jest ten sam - powinna ją tworzyć osoba DOBRZE znająca projekt, jego założenia i rozwiązania techniczne, a niestety każda taka osoba jest jednocześnie programistą i powinna tworzyć właściwą grę, zamiast dokumentacji.

Typami plików powinni interesować wszyscy, którzy chcą coś stworzyć w silniku gry, ponieważ jest to jakaś podstawa dająca pojęcie o tym co mogą w tym silniku zrobić. Programista i tak to wie, więc mu jest to niepotrzebne, przynajmniej tak się programiście wydaje, każda dokumentacja wprowadza ład. Ponadto tak jak mówisz, jeżeli ktoś jest moderem to sobie poradzi, a co z osobami które dopiero chciałyby poznać i ogarnąć to wszystko? Nikt się moderem nie rodzi :slight_smile:

Z własnego doświadczenia powiem, że dzięki dokumentacji iesdp, udało mi się przerzucić z wszystkich gier IE animacje do BGEE (tego było z 1GB), w życiu bym nie doszedł jaki format ma plik .bam (bez dostępu do kodu, bez dokumentacji, pozostają tylko metody porównywania tysiąca plików)
forum.baldursgate.com/discussion … mations/p1

W każdym razie, nie znam projektu, a bez dokumentacji, mogę zacząć analizować kod. Pomyślałem, że gdy zacznę spisywać myśli z analizy powstanie taka przynajmniej jakaś podstawowa dokumentacja.

Z zastrzeżniem może, że większość formatów z H3 wspieramy jedynie dla kompatybilności z grą, nie chcemy natomiast, by moderzy (czy w ogóle ktokolwiek) tworzyli takie pliki. Po co komu DEF, jeżeli VCMI wspiera zbiór PNG-ów, któéego nie trzeba fikuśnie pakować i który normalnie wspiera przeźroczystość i który można wszędzie bez cyrków wyświetlić/edytować?

Ale tak czy siak — jeśli czujesz inspirację, by opisać formaty, fajnie. Korzystając z forumowego konta możesz edytować wiki VCMI, myślę, że dokumentacja formatów byłaby miłym uzupełnieniem.

Dzięki przydatna stronka, jest też częściowo opisany format .LOD wiki.enleth.com/homm:homm3-lod-archives

Teraz już kojarzę dlaczego w kodzie jest dziwny skok do danego adresu, i co oznacza ta nieznana/nieużywana wartość. Jednocześnie ciekawostką jest wartość ‘type’ w nagłówku, ponoć losowa, może jakaś suma kontrolna typów rozszerzeń w archiwum. Rozpocznę chyba właśnie od plików archiwizujących.

Mało plików .lod w grze :frowning: Trudno będzie wyciągnąć z tego więcej niż to co zostało opisane. Znalazłem za to jeszcze jeden numer od “type” który występuje, jest to 14 i występuje dokładnie jeden raz dla formatu .msg

Troszkę nie ogarniam jak działa wiki, czy mógłbym stworzyć sobie jakiś artykuł do przetestowania jej?

Oczywiście. :slight_smile:
Możesz sobie stworzyć gdziekolwiek stronę i ją pomału budować, eksperymentować — a podlinkować z czegoś ogólnodostępnego dopiero wtedy, gdy będzie zdatna do pokazania.
Masz też swoją stronę użytkownika wiki.vcmi.eu/index.php?title=User:Viader — możesz na niej ćwiczyć, wtedy dla wszystkich będzie jasne, że to twoje.

Dzięki, dobry pomysł, stronka użytkownika będzie dla mnie najlepsza:) Powoli i opiszę wszystkie formaty, które VCMI wykorzystuje, a tak przy okazji, wspomniałeś o animacjach z .png Ale w formacie od ANIMATIONS jest tylko .def, czy obsługa z .png jest już zaimplementowana i po prostu nie został format .png podczepiony pod tą kategorię?

Teraz staram się opisać format H3M, trochę nie jestem pewien if’ów których zacząłem używać w środku struktur, ale nie mam pojęcia jak to inaczej zapisać tak by było ładnie i czytelnie… Póki co trzymałem się tego by kolejność zmiennych i struktur odpowiadała kolejności takiej jak występują w pliku, bez zapisywania żadnych adresów. Przymierzam się do stworzenia szeregu tabelek dla każdej struktury z opisem do czego służy jaka zmienna, jednak zanim zacznę może jakaś krytyka tego zapisu?
wiki.vcmi.eu/index.php?title=Use … ap_formats

I jeszcze jedna sprawa, często pomijane są jakieś informacje, w poszczególnych sekcjach, funkcją skip(), oznaczam je jako niewiadome, ale być może tam są zawsze zera, lub coś w tym rodzaju?

Czasem są tam określone wartości jak zera (to chyba najczęściej), czasem „przypadkowe”. VCMI nie robi to róźnicy i nikt bliżej się tym nie interesował. Co tam wsadzić, by H3 się nie boczył na taką mapę — trudno powiedzieć, trzeba by sprawdzić.

Format H3M to nic innego jak archiwum ZIP. Gdy otworzysz WinRar-em, to zobaczysz w środku plik bez formatu, i w nim jest wszystko zapisane: jakie DEF-y zostały użyte do zrobienia danego pliku H3M. Z plikiem H3C już tak łatwo nie jest.