Heroes 3 złota edycja

Dzięki za podzielenie się rozwiązaniem! :slight_smile:

Te pliki nei mają być dodawane przez vcmibuildera, VCMI powinno je tworzyć przy pierwszym uruchomieniu. Z jakiegoś powodu to zawodzi… Stawiam, że coś jednak jest nie tak w lokalnej konfiguracji. Niemniej z naszej strony na pewno poprawy wymagają informacje diagnostyczne, tak aby dało się dojść, co się dzieje i gdzie sprawy idą nie tak.

Też tak sądzę, gdyż nie udało mi się znaleźć na forum żadnych informacji na ten temat, a raczej trudno nie zauważyć podobnego błędu gdy gra się nie uruchamia :stuck_out_tongue_winking_eye: Jeżeli będziecie potrzebowali jakichś dodatkowych informacji chętnie ich udzielę, ale moja instalacja jest raczej standardowa.

W zasadzie to mi brakuje tylko ścieżki do (w tym przypadku) zasobu, którego nie udało się znaleźć. Sam komunikat służy głównie dla programistów, ale rzeczywiście CONFIG/MODSETTINGS może być nieco mylące gdyż można dojść do wniosku, że tak się nazywa ten plik, którego brakuje, a pominięto rozszerzenie (pod *niksami dochodzi dodatkowo kwestia wielkości liter). Nie jest to jakichś wielki problem.

Nawiasem mówiąc, testowałem VCMI dawno temu, gdy jeszcze więcej rzeczy nie działało niż działało i jestem pod wrażeniem aktualnego stanu rzeczy. Świetna robota!

Hej!

Mam podobny problem - instalacja z wersji Złota Edycja. VCMI wersja git 0.96 oraz dzisiejsza.

Instalacja poszła bezproblemowo (z wersją gitową).

# ./vcmibuilder --download --data /.../Heroes_win/ --validate

Pliki zostały umieszczone w ~/.local/share/vcmi.

Podczas uruchomienia, w obu wersjach mam ten sam problem:

# ./client/vcmiclient 
Starting... 
Creating console and configuring logger: 0
The log file will be saved to /home/rhn/.cache/vcmi/VCMI_Client_log.txt
         Initialization: 6
         Data loading: 49
        Mod handler: 0
File CONFIG/MODSETTINGS is not a valid JSON file!
At line 1, position 0 error: File is empty

         Mod filesystems: 27
Basic initialization: 83
File <unknown> is not a valid JSON file!
At line 1, position 0 error: File is empty

Initialized logging system based on settings successfully.
Error: VCMI mod was not found!
Killing console...
Killing console... done!

Logi nie pokazują nic interesującego - po dodaniu paru dodatkowych informacji w CFilesystemLoader:

13:52:29 TRACE global [7f1fc41e8880] - FSLoader  find DATA/HELP type TEXT
13:52:29 TRACE global [7f1fc41e8880] - FSLoader CONFIG/ find DATA/HELP type TEXT
13:52:29 TRACE global [7f1fc41e8880] - FSLoader DATA/ find DATA/HELP type TEXT
13:52:29 TRACE global [7f1fc41e8880] - FSLoader MODS/ find DATA/HELP type TEXT
13:52:29 TRACE global [7f1fc41e8880] - FSLoader CONFIG/ find DATA/HELP type TEXT
13:52:29 TRACE global [7f1fc41e8880] - FSLoader  find MODS/VCMI/MOD type TEXT
13:52:29 TRACE global [7f1fc41e8880] - FSLoader CONFIG/ find MODS/VCMI/MOD type TEXT
13:52:29 TRACE global [7f1fc41e8880] - FSLoader DATA/ find MODS/VCMI/MOD type TEXT
13:52:29 TRACE global [7f1fc41e8880] - FSLoader MODS/ find MODS/VCMI/MOD type TEXT
13:52:29 TRACE global [7f1fc41e8880] - FSLoader CONFIG/ find MODS/VCMI/MOD type TEXT
13:52:29 TRACE global [7f1fc41e8880] - FSLoader DATA/ find MODS/VCMI/MOD type TEXT
13:52:29 TRACE global [7f1fc41e8880] - FSLoader MAPS/ find MODS/VCMI/MOD type TEXT
13:52:29 TRACE global [7f1fc41e8880] - FSLoader MODS/ find MODS/VCMI/MOD type TEXT
13:52:29 TRACE global [7f1fc41e8880] - FSLoader SOUNDS/ find MODS/VCMI/MOD type TEXT
13:52:29 TRACE global [7f1fc41e8880] - FSLoader SAVES/ find MODS/VCMI/MOD type TEXT
13:52:29 TRACE global [7f1fc41e8880] - FSLoader CONFIG/ find MODS/VCMI/MOD type TEXT
13:52:29 ERROR global [7f1fc41e8880] - Error: VCMI mod was not found!

Wygląda na to, że w paczce VCMI brakuje pliku mod.json? Czy to kolejny plik, który powinien być generowany automaytycznie?

Rozwiązanie:

# cp GIT_VCMI/Mods/vcmi/mod.json ~/.local/share/vcmi/Mods/vcmi/

Teraz widzę menu - może komuś to pomoże :slight_smile:

Mogę popracować nad problemem, jeśli ktoś powie mi, gdzie i czego szukać.

Kolejna niedogodność - pliki MP3 nie zostały skopiowane. Nad tym też mogę popracować.

Nie wiem, czy to wina “dziwnej” wersji HOMM3, czy tego, że mam Fedorę (która “nie obsługuje” MP3), w każdym razie myślę, że instalacja MP3 powinna działać niezależnie od systemu, ewentualnie z jakąś flagą do vcmibuildera.

Mój pierwotny problem zniknął po przekompilowaniu VCMI z poprawnymi ścieżkami:

#cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=`pwd`/../install ../vcmi
#make install

Najwyraźniej VCMI nie działa uruchomione od razu po samym “make” - w zasadzie nie ma się czemu dziwić, ścieżki nie są znane. Myślę, że informacja o instalacji powinna znaleźć się na wiki. Jeśli starczy mi dziś czasu, to sama dodam.

Jeśli kogoś to zainteresuje, to mam patcha, który zmienia sposób konwersji plików MP3 z OGG na FLAC oraz dodaje wykrywanie plików FLAc. Może różnicy nie słychać, ale przy dzisiejszych wielkościach dysków kilka MB to nie problem.
Swoją droga, dlaczego ResourceID nie jest oparte na wykrywaniu typów MIME, np. za pomocą libfile? Rozszerzenia to niezbyt pewny sposób na sprawdzanie rodzaju pliku.

Pozdrawiam!

Obawiam się, że z polskich programistó ostałem się tylko ja. Nie używam Fedory. Pamiętam jednak, że konwersja na .ogg jest wymuszona przed brak bibliotek .mp3 we wszystkich systemach.

Dalsze posty sugeruję umieszczać .