Domniemany brak nowości

Ale większość ludzi jak nie zobaczy to nie uwierzy.Czytałem na jakimś polskim forum o VCMI i szczerze : jestem zawiedzony .Większość pisała że to nie wypali,inni mówili że idzie strasznie wolno (nie sobie porównają z HotA :sunglasses: ) ,a jeszcze inni myśleli że projekt stoi.

To takiego czegoś jeszcze niema :imp: :question: Chyba Tow nie lubi rozgłosu

Może to i dobry pomysł, ale jakoś nie wydaje mi się, aby zakładanie tematów o VCMI było najodpowiedniejsze - widziałem kilka takich i nie były zbyt długie. Szczególnie porównując do tematów o HotA, czemu sie jednak nie dziwię - to co obecnie robimy nie jest specjalnie interesujące dla przeciętnego gracza. Na obecnym etapie rozwoju, kiedy VCMI ciągle nie jest grywalne a wyłapywanie błędów idzie całkiem sprawnie z obecną ilością testerów, potrzebujemy tylko dodatkowych programistów. Ci, którzy są w miarę związani ze środowiskiem Heroes III z pewnością o nas już słyszeli. Wydaje mi się, że jeśli gdzieś mielibyśmy reklamować VCMI, to raczej na portalach/forach dla programistów open source. A z reklamą na heroescommunity poczekać do wersji grywalnej.

Sztuką jest takie poprowadzenie tematu, aby był on jak najaktywniejszy :wink:

Skoro tematy zakładają ludzie niezwiązani z projektem, a komentują je osoby nie mające zielonego pojęcia, na czym on polega, to i ciężko o entuzjazm. Wystarczy po prostu uczciwie poinformować ludzi, co to jest i jak wygląda.
Team HoTA wrzucił mnóstwo screenów i opisu, pomimo czteromiesięcznego opóźnienia ludzie nadal wypytują o projekt. Inna sprawa, że jest on zamknięty, toteż poza nieustającym ponaglaniem niewiele z tego mają.

Ostatecznie nie sądzę, że macie coś do stracenia. W najgorszym wypadku nie pojawią się żadne korzyści.
VCMI official thread.rar (1.6 KB)

Ładnie to wygląda .Wystarczy dodać screenshoty ( szczególnie z nowościami np.nowe rozdzielczość czy pasek tury )

Kogo obchodzą statystyki SF? Nie promujemy naszych stron na SF (którego generalnie nie lubię, bo wolny), więc mało kto tam zagląda. Bo i po co? Niemal wszystko (poza bugami z 0.7/0.71) jest tu.

Plany są w stadium “fajnie, jakbyśmy to kiedyś zrobili”. Priorytetem są obecnie elementy SoD-a, WoG musi zaczekać.

Tego bym nie propagował, VCMI już obecnie jest wolne, a obsługa grafiki 32-bitowej jest czterokrotnie wolniejsza.

Przed upublicznieniem informacji o pracach nad VCMI (do lutego 2008 projekt pozostawał w “konspiracji”) dyskutowałem z Tow Dragonem dość sporo na temat tej decyzji i jej ewentualnego przełożenia na uzyskanie jakiegoś wsparcia.
Generalnie Tow Dragon był zwolennikiem możliwie szybkiego wyjścia przed publikę, licząc, że pojawią się dzięki temu liczni, chętni do pomocy programiści. Ja byłem wobec tego sceptyczny, uważałem raczej, że mało kto się tym zainteresuje i w istotny sposób pracy nam nie ubędzie.
Obaj mieliśmy połowicznie rację, gdyż rzeczywistość połączyła złe strony obu scenariuszy. I zgodnie z przewidywaniami Tow Dragona zgłosiło się całkiem wielu (jak na projekt tej skali) zainteresowanych programistów. Niestety, zgodnie z moim przewidywaniem, nic z tego nie wyszło. Każdego takiego programistę trzeba wdrażać w projekt, pisać jak ściągać źródła, biblioteki, budować to, rozwiązywać straszliwą liczbę indywidualnych trudności (zabawne, że praktycznie u każdego zawsze się pojawia jakiś unikalny problem) i w ogóle włożyć sporo wysiłku.
I nieodmiennie - gdy już poświęci się N godzin na wprowadzenie programisty w arkana VCMI, kontakt się urywa. Może kod VCMI okazuje się bardziej szkaradny, niż są w stanie ścierpieć; może inne, realne obowiązki zbyt mocno ich absorbują; może moja osobowość jest odpychająca. Może jeszcze co innego, niemniej na kilkanaście “przyjętych” osób niepomijalny wkład mają tak naprawdę dwie - Ambtrip, który napisał AI do bitew i Ubuntux, który udźwiękowił VCMI i dał impuls to dodania wsparcia wideo. (Więc jednak się da!)
Mimo to podejrzewam, że gdyby tak to wszystko zliczyć, bilans czasowy wcale by nie był korzystny.

Nie znaczy to, że zamykam się na nowych programistów. Taka pomoc jest i będzie wciąż bardzo potrzebna. Wciąż jestem gotów w miarę możliwości czasowych ich wspierać. Po prostu jakoś straciłem zapał do propagowania i przestałem liczyć na te tabuny programistów.

Konkluzja jest oczywista - w projekcie możesz liczyć tylko na własną pracę. Zaskakująco często zapominają o tym różni domorośli twórcy “dodatków” do h3.

Ale to tak raczej tytułem dygresji o nadziejach na nowych programistów.


Nie, to nie to. Po prostu rozgłos nie jest moim celem. Nie tworzę VCMI, by jego tworzeniem (nacisk kładę na “tworzeniem”) przydawać sobie sławy w społeczności HMM.
Wcale nie chcę zadziwiać ludzi na forach, ukazywać im bajecznych miraży, bombardować obietnicami.

Rozgłos jest środkiem, nie celem.

Prawda jest taka, że obecnie nie mamy statystycznemu graczowi H3 nic do zaoferowania. VCMI nie jest grywalne i jeszcze długo nie będzie. Gracz chce grać. Jeżeli grać się nie da, z dobrym prawdopodobieństwem projekt zostanie uznany za nieudany i na dłuższy czas skreślony.

Testerów mamy w gruncie rzeczy wystarczająco wielu, tempo zgłaszania błędów jest chyba nawet wyższe od naszych mocy przerobowych.

Przydałoby się tylko więcej programistów - a tu, prócz wymienionych na początku postu, mam jeszcze jedną wątpliwość: Jakoś nie wydaje mi się, by na HC kilku zdolnych programistów czyhało, oczekując na pojawienie się projektu, który pozwoli im spożytkować ich ekstraordynaryjne umiejętności.
(Mówiąc wprost, na podstawie dziesiątek projektów jakie przewinęły się przez HC obawiam się, że ta społeczność jest niezdolna do skupienia się przez dłuższy czas na czymkolwiek sensownym i konstruktywnym.)
Zresztą, gdyby tak było, to wydaje mi się, że Ci programiści już by się nami zainteresowali, wszak o VCMI było kilka razy pisane.

Do stracenia mamy efekt zaskoczenia i jakość “pierwszego wrażenia”.
Straty te można zminimalizować, powiększając i kolorując czcionkę informacji, że jest to “work in progress”, a pograją sobie może za rok - dwa.


Nie zrozumcie mojej wypowiedzi źle. Nie jestem przeciwnikiem tworzenia wątków o VCMI i informowania w nich społeczności o postępie prac.
Po prostu chciałem wylać nieco swojego sceptycyzmu odnośnie możliwości pozyskania taką drogą istotnej pomocy.

Szkic przejrzę i skomentuję jutro, dziś już nie mam siły. Dzień miałem makabrycznie absorbujący i rozpisałem się tak chyba tylko dlatego, że już nawet kończyć pisania mi się nie chce… :confused:

No “pierwszego wrażenia” nawet przy wersji 1.0( czyli tej całkowicie grywalnej) nie byłoby z prostego powodu: VCMI nie do dodaje (według wielu) nic do Heroesa.Trzeba by do tego dodać dodatkowe skrypty i nowości żeby publikę zachwycić.

niedługo będziemy mieli pierwsze nowe miasto w vcmi :sunglasses:
taka dygresja apropo tego co mamy nowego do zaoferowania
zainteresowanych proszę o zobaczenie mojego tematu lub zebranie ekipy grafików i zrobienie tematu z konkurencyjnym miastem (dzięki mechanizmowi który zaprojektowałem będzie możliwość dodania kilku lub więcej miast i wstawianie ich na oryginalnym edytorze map - znaczy się pełnym wogowym)

Trochę dodajemy - kolejka stacków, rozdzielczości…
Może nie fenomenalne, ale pewną przychylność powinno budzić.


Przejrzałem ten szkic wątku.
Ładnie zrobiony.

Parę uwag, jakie nasunęły mi się w trakcie lektury:

"As yet VCMI is not standalone program, it uses Wake of Gods files and graphics. Of course in the later stage we are going to ship it will all nessessary files in one package."
Ryzykowna teza, potrzebny jest wszak nie tylko WoG, ale i samo H3, tego zaś dystrybuować nie będziemy. Wyciąłbym drugie zdanie.

"Submit new code via SVN client."
Nikt przez klienta SVN kodu nigdzie nie wyśle, jeśli nie ustawię jego kontu na SF praw dostępu.
Zastąpiłbym czymś w stylu “Submit patch with your code changes” (już wszystko jedno którędy).
Sensownym układem jest, że początkujący programista najpierw podsyła nam swoje zmiany, a my to przeglądamy i ew. dokonujemy/proponujemy poprawki.

Przy inforamcjach dla programistów podałbym link do działu Development na forum. Koniecznie link do repozytorium.

Roadmapa (ficzery dla 0.8/0.9/1.0) do wycięcia. Jeszcze się nie zdażyło, żebym pół roku przed wydaniem “dużej” wersji poprawnie przewidział zmiany, jakie w niej będą zawarte.
Najwyżej zapowiedzi do najbliższego releasu.

Całość dopełniłbym kilkoma reprezentacyjnymi screenami. W kolekcji linków dodałbym link do spisu zaimplementowanych elementów.
Można by się też pokusić o dodanie jakiejś krótkiej informacji o historii projektu.

Może nie w tej kolejności, ale jednak większość z tych elementów będziemy musieli dodać. Chcę tylko pokazać ludziom, czego mogą się spodziewać w przyszłości i dlaczego projekt jest wart uwagi. Nie obrażą się chyba, jeśli trzy razy wywrócimy ją do góry nogami, wysunę nawet przypuszczenie, że takie zmiany mogą wzbudzić większe zainteresowanie.

Już jest.Ładnie wygląda :astonished:
heroescommunity.com/viewthread.php3?TID=30659

Podawać nierealne plany, a następnie je wywracać do góry nogami, by zyskać zainteresowanie?
To jest dobre dla Miasta Jaszczurów, a nie poważnych projektów. Pomijając już kwestie dobrego smaku. Podstawą uczciwego kontaktu ze społecznością jest odpowiedzialność za słowo. Nawet jeśli wskutek tego zainteresowanie naszym wątkiem ma być niższe, niż teorycznym (sic) odkryciem, jak dodawać nowe jednostki do WoG-a bez zastępowania starych. O tempora, o mores!
:stuck_out_tongue:

Jest jeszcze drugi na CH.
Przyznaję, solidna robota. Brawo! :slight_smile:

od kilku dni nic nowego na forum ani w SVN
czy ktokolwiek TERAZ zajmuje się VCMI ?

a może to wina wakacji? :stuck_out_tongue:
tak czy siak chciałbym żeby coś ruszyło

może nawet ja bym napisał kawałek kodu tyle że muszę wiedzieć co jest aktualnie potrzebne i gdzie w w strukturze kodu jest miejsce na takie cosik
(nie jestem dobry z projektowania aczkolwiek myśli już powstałe całkiem nieźle zamieniam na kod)

E nie. Dezinformację siejesz.

23 sierpnia 2009, 19:20. Niestety, porzuciłem projekt VCMI i przestałem się nim zajmować. Na czas kolacji. :stuck_out_tongue:

Lista bugów jest dostępna publicznie. Kod jest elastyczny i wszędzie da się coś wcisnać :wink:
Pooglądaj trochę commitów, spróbuj coś napisać - jak się pojawią konkretne kwestie, to będę mógł służyć konkretną odpowiedzią.

1 mówiąc kilka miałem na myśli tak z 3-4 cóż nie każdy myśli to samo mówiąc kilka :stuck_out_tongue:
a svn jest niezmienny “trochę” dłużej niż forum ciągle na 1122

2

:mrgreen:

3 miałem na myśli jakiś drobny feature, zmiany na SVN oglądam regularnie, problem może być z starszymi kawałkami kodu… lista jest dla mnie zbyt konfuzjująca - nie wiem od czego zacząć - proszę o dyrektywy czym konkretnie mógłbym się zająć by wklepać trochę kodu, jednocześnie proszę zauważyć że jestem początkujący w sdl choć poradniki czytać umiem :wink:

A ja porzucam tymczasowo obserwację rozwoju VCMI na czas snu (dopiero teraz) :mrgreen:
godzina 01:02 AM zajrzę jak wstanę :wink:

:sunglasses: :sunglasses: :sunglasses: :sunglasses: :sunglasses: :sunglasses: :sunglasses:

Ostatnio VCMI rozwija się bardzo aktywnie, po kilka commitów dziennie. W chwili pisania tego posta najnowszym jest 1148. Nie wiem, gdzie ty sprawdzasz czy są nowe commity, ale ja na tracu ( sourceforge.net/apps/trac/vcmi/timeline ).

Kiedyś było dość sporo pracy dla początkujących, teraz coraz mniej… Żeby zrobić coś rozsądnego, musisz orientować się w działaniiu przynajmniej części kodu, a jak się orientujesz, to możesz zrobić w jego zakresie prawie cokolwiek (z tego, co powinno być zrobione). Jesli chcesz konkretne wytyczne, to ze swojej strony polecam zajęcie się specjalizacjami bohaterów (powinny być zrobione na HeroBonusach). Jakbyś zrobił przyporządkowanie bohater -> HeroBonusy dawane przez jego specjalizację, to już byłoby dużo (najlepiej, jakbyś to zrobił na configu).

no to mamy problem z odświeżaniem

to sie nie chciało zmienić po odświeżeniu strony :stuck_out_tongue:

EDIT: po wpisaniu z palca 1148 zadziałało
ten interfejs z sourceforge jest ogłupiający :imp:
idę nadrobić braki :unamused:

U mnie trac na SF dziala normanie i aktualizacje są ostatno barczo często :slight_smile: A co do kodu, to fakt dużo się ostatnio zmieniło od kiedy ostatni raz tam zaglądałem.

po prostu strona z podglądem SVN się nie aktualizuje poprawnie - trzeba ręczni wpisać numer nowego release’a za to na stronie z nowinkami wszystko idzie ok (zwykłej i TRACowej też)

Tym razem jest zatrważający brak nowości
ani forum ani svn ani mantis nie ruszyły od ponad dwóch tygodni
sprawdzałem dokładnie i wem że to nie jest problem z odświeżaniem
co się dzieje z VCMI? a może winne są czas kolokwiów i zbliżająca się sesja?