Edytor / zapisy VCMI / format zapisu vcmi jako dla edytora

można byłoby zrobić edytor wykorzystując znaczną część kodu vcmi, jako format wyjściowy byłby możliwy format zapisu VCMI, w którym można by upchać skrypty dodatkowe resy itd. można by użyć sporą część istniejącego kodu zwłaszcza UI

Chodzi ci o edytor map ? Nie wiem czy prace nad nim ruszyły , ale to nie takie proste jak myślisz UI wymaga stworzenia formatek obecnych w danym środowisku graficznym… Bo “całoekranowy” edytor z własnym menu IMHO nie ma sensu. Jeśli o to chodzi to sądze, że biblioteka Qt4 by się nadała na potrzeby VCMI, jest w C++ i ma porty na Win, Mac i OSX + natywny wygląd na każdym z tych systemów. Ogólnie jednak sądzę iż edytor to odległa przyszłość, ważniejsza póki co jest sama gra, czyli główny silnik. H5 wydano bez edytora map, i jakoś przez parę miesięcy do któregoś tam patcha ludzie żyli bez niego.

Ano można by było. Jeśli chcesz zrobić, daję Ci moje pełne błogosławieństwo i służę pomocą.
Jeśli nie, sprawa edytora jeszcze sobie poczeka. Długo.

val-gaav to nie jest problem
przyciski można zaprojektować jako para bitmap wciśnięty i nie
problem jest z polem tekstowym, musiałbym wykminić jak to zrobić w SDL-u
jak się uda można spróbować portnąć AGUP z allegro na sdl (przynajmniej nie trzeba zbyt dużo grafik dla ui tworzyć)
pomysł był taki by wykorzystać obecny fragment silnika dowyświetlania mapy
ewentualnie można pomyśleć o zkrossowaniu bibliotek allegro z SDL ale to może być niestabilne, i trzeba jakoś zapewnić komunikację, może są już odpowiednie biblioteki

A nie prościej byłoby wydzielić funkcje blitujące i otwierające mapę do jakiejś biblioteki i stworzyć edytor np. w C#? Miałbyś łatwego GUI buildera, a i są porty SDLa do tego języka.

Nawet jeśli to jest możliwe, to AGUP nie wydaje się być tego warte.

może racja - teraz mam sesję - po sesji wolne -> poduczę się sdl-a
jeśli załatwi się editboxa to myślę że wszystko można oprzeć na SDL-u
w c# nie pisuję, c++ powinien wystarczyć, a interfejsu domyślnie okienkowego, gdzie nie można zająć się mechaniką gui, tak jak w borland C++ builderze i wymysłach MS, nie cierpię… lubię mieć kontrolę nad tym co idzie na ekran, tak jak w allegro, no i chyba w sdl jest podobnie

C# może to i dobry pomysł ale jak myślicie o cross-platform to polecał bym wxWidgets do gui, nawet przyjemnie się pracuje z tą biblioteką.

Nie jest tak naprawdę ważne, w czym edytor powstanie. Wystarczy mi, jeśli powstanie i spełni postawione przed nim wymogi, w tym przenośność. Wybór języka już pozostawiam tym, którzy zechcą się podjąć zadania. Niech piszą, w tym, w czym im wygodnie.

Ja sam pewnie bym dziergał edytor w Javie albo jakimś dotnecie, ze względu na szybkość tworzenia UI i przenośność, ale mamy mnóstwo pilniejszych spraw. Ostatecznie ze starym edytorem H3 jeszcze trochę można pożyć :wink:
Ale jeśli ktoś z Was się czuje na siłach - zachęcam do spróbowania.

a czy VCMI będzie wspierało HoTa ? mają zrobić jakąś sztuczkę na ominięcie limitu 255 jednostek nie zmieniając za bardzo formatu mapy… czy spodziewany jest support dla takich map?

O ile dobrze pamiętam, to już w Armageddon’s Blade format map został dostosowany do ilości istot większej od 255 (dali dwa bajty na ID stwora), nie on był tu problemem.
Czy VCMI będzie wspierało HotA, w tej chwili trudno mi powiedzieć. Zobaczymy, jak to wszystko będzie wyglądało, po premierze dodatku.

chodziło mi o zczytwanie i wykorzystanie w silniku dwubajtowego ID stwora (ui16 a nie ui8), tak by nie zdarzały się kwiatki typu “zapisuje mapę dla HoTA, odpalam w vcmi i mam inne stwory bo obcina ID do jednego bajtu”, czyli po prostu interesuje mnie pełny support dla tego hidden-feature formatu map AB (i SoD też?)

Chyba jest nawet ui32. W każdym razie to na pewno nie będzie problemem.

Format SoD jest późniejszy od AB, zawiera wszystko co w nim było plus własne zmiany.

wiem że późniejszy, ale mogło nie być zgodności wstecznej co do tego :slight_smile: teraz wiem że ok

rozumiem że przy otwieraniu mapy AB+ zczytywane są oba bajty jako id stwora ? :slight_smile:

Tak.

Wxwidgets to akurat IMHO zły wybór, średnio to działa i rozwój tego nie jest zbyt obiecujący. Ostatni poważny projekt który zrezygnował z tej biblioteki to VLC Player. O czymś to świadczy.

Tak się spytam, czy byłaby możliwość, aby formatem map był XML?

Wszystko jest możliwe, tylko pozostaje jedno pytanie : kto to ma zrobić .

Dużo łatwiejsze będzie skorzystanie ze zrobionej już serializacji (nie XML-owej). Poza tym jedyną zaletą XMLa jaką widzę jest to, że dałoby się względnie łatwo edytować mapy ręcznie. Czyli w sumie problem jest taki jak napisał krystian1995 - nikt z obecnego teamu się tym ochoczo nie zajmie.

Poprawcie mnie, jeśli się za bardzo mylę.

Jeśli za oficjalny format map będzie w XML, to jak to będzie robione. Znaczniki odpowiadające za wszystkie parametry mapy, będą wprowadzone nim powstanie odpowiedni edytor, czy też będzie podlegał modyfikacjom wraz z każdą kolejną wersją edytora, czy też jeszcze w inny sposób?

Nie wiem. Jeśli to mi przyjdzie robić, to format nie będzie w XML-u.
Niemniej samodzielny format map (jeśli będzie w XML-u - to wraz z nim znaczniki) będzie pewnie powstawał równolegle z edytorem. Inny układ raczej nie ma zbyt dużego sensu. Co komu po komplecie znaczników XML-a, jeśli nie ma w czym wydziergać mapy.

Dla nas najprostszym wyjściem byłoby użycie już istniejących mechanizmów serializacji i binarny format mapy. Do czasu edytora powinno się juz to jako-tako ustabilizować.