Programowanie pomoc

witam wszystkich forumowiczow, zaczalem bawic sie w programowanie w c++ i mam taki maly problem

na uczelni mamy do napisania maly programik,(raczej fragment wiekszego programu)

program wyswietlajacy przyciks “akcja” ktory ma 30 uzyc, a kazde klikniecie obniza wartosc 30 o 1 , i dodaje 1 po uplywie 1 godziny,

prosze wasz o pomoc

Do takich rzeczy wykorzystuje się Javę. W Netbeans to jakieś pięć minut roboty :wink:

Do C++ też istnieją jakieś GUI designery (Visual C++, Qt Designer, …), jest Qt, wxWidgets, GTK, czy nawet WinAPI, w których można takie coś napisać. Myślę, że jak ktoś się z tym już bawił, to 5 minut w C++ też by wystarczyło.

Tak czy siak - w czystym C++ nie da się tego zrobić, musisz najpierw zdecydować, jakiej biblioteki i jakich narzędzi będziesz używał. Ciężko mi coś polecać, bo nigdy nie robiłem interfejsów okienkowych w C++.

Równie dobrze możesz to napisać w jakiejś biblotece do tworzenia gier ( np. SDL ) , jednak jestem pewny ,że w 5 minut nie uda się nikomu zrobić taki program ( i pozostaje nauka ).

ja bym to w allegro (bibliteka do robienia gier, nie allegro.pl) zrobił w kilkanaście minut najwyżej
tylko mały problem: allegro bez nakładek ma bardzo brzydkie gui :stuck_out_tongue:
(można użyć nakładki AGUP lub zdefiniować wygląd przycisku jako bitmapę o stałym rozmiarze)
drugi problem: allegro jest biblioteką napisaną pod C (nie pod c++) więc zamiast klas masz struktury z ewentualnymi wskaźnikami do funkcji, co nie jest ładne pod względem OOP

najpierw proponuje napisać hello world, a potem jakiś prosty programik na wskaźniki i tablice, reszta to kwestia składni - łatwo wejdzie chyba że masz się blisko związać z pisaniem klas i szablonów, ale nie od razu kraków zbudowano
PS: nie uczyłem się SDL a chyba warto :stuck_out_tongue:

PS2: klasy nie są takie trudne, wystarczy trochę teorii i idzie gładko, szablony natomiast są miłe dopóki się nie pomylisz bo większość kompilatorów nie potrafi napisać zjadliwego komunikatu o błędzie na ten temat (błąd który ci wyskoczy jest na kilka stron i musisz przejrzeć taki komunikat przy czym zobaczyć w którym miejscu jest opis faktycznego problemu a nie reakcja na inne błędy tym spowodowane czy pozostałe bezwartościowe podpowiedzi (kilka z kilkudziesięciu będzie pomocnych))