OpenHeroes, czyli VCMI: HotA?

Może warto by z nim połączyć siły i stworzyć to o czymś kiedyś mówiłem czyli nową grę o tytule np. OpenHeroes: Horns of the Abyss.

Zamków jeśli dodać Bastion jest sporo bo 4.

Jedną z sporych zalet mogło by być całkowite porzucenie archaicznego trybu 800x600 i zastosowanie jako minimalnej rozdziałki 1024x768 … lub może i nawet wyższej ;). To oznacza oczywiście lepszą jakość grafiki. Można by też zamiast trybu “okienkowego” dla wyższych rodzielczości zrobić po prostu większe grafiki (z tego co wiem HoTA i tak robi wszystko w 3d)

Inną zaletą byłby większe zainteresowanie VCMI, więcej ludzi by zgłaszało błedy pomagało itp. Nowa gra jest bardziej pasjonująca dla ludzi niż “tylko” silnik dla starszych grafik.

Nową grę łatwiej też zbalansować i wprowadzić nowe pomysły niż tylko w modzie, gdzie zawsze padnie argument “NWC/3DO tak by tego nie zrobiło”. A przy tak starej grze jak herosi przyzwyczajenie, że niektóre rzeczy są jakie są jest jeszcze większe. (Wiem z własnego doświadczenia jak wygląda opór na wszelkie mody balansujące).

Ostatnim plusem jest brak konieczności posiadania oryginalnego H3 by w to zagrać. A H3 będize coraz trudniej kupić więc ani vcmi ani HoTA nie przyciągnie raczej nowych graczy.

Pomysł dobry, ale same grafiki miast, stworzeń i artefaktów, nawet jeśli rzeczywiście istnieją, są tylko jedną z części. Wydaje mi się, że jeśli ich projekt rzeczywiście wypali, a po jego zakońćzeniu team dalej będzie chciał pracować, to mógłby się wziąć za resztę grafiki z Heroes 3 (grafiki interfeju, terenu, obiektów…) i systematycznie tworzyć takie OpenHeroes. Praca z naszej strony nie byłaby zbyt wielka (i tak planujemy wsparcie dla modów), ale HotA musiałoby przygotować niesamowitą ilość grafik. Na końcu mógłby wyjść taki dodatek ‘standalone’ - VCMI mogłoby działać samo korzystając z ich moda albo z Heroesami.

Jeżeli to będzie tylko grafika terenu/menu/tło bitew itp. to znacznie łatwiej ją wykonać niż miasta/jednostki. Pewnym problemem i trudnym zadaniem pozostają animacje czarów.

Prawdę mówiąc takimi rzeczami (poza animacjami) mógłbym się sam zająć, gdyż statyczne 2d nie sprawia mi większego kłopotu i mam pewne obycie z programami graficznymi. Mam również nieco doświadczenia w modowaniu H3 (zwłaszcza ERM) , więc mógłbym sklecić takie OpenHeroes nawet sam :slight_smile: . Dźwięki i muzyka to też istotna kwestia, ale początkowo gra może istnieć bez nich.

Mogę spróbować skontaktować się z teamem HoTA. IMHO zalety VCMI mogłyby ich zainteresować, z drugiej strony silnikowi brakuje nadal sporo do pełnej funkcjonalności h3. No ale planują wydać wersję WoG i SoD więc może i samodzielna wersja by ich zainteresowała. Pytanie tylko czy ewentualnie mogę już wspomnieć o tym że Vcmi będzie od 0.7 na GPLu ?

Animacje czarów zawsze na początku mogą być tylko w uproszczonej wersji - statyczna grafika będzie się przesuwać po ekranie czy coś. Jeśli coś miałoby z tego projektu wyjść, to czary nie powinny być za dużym problemem.

Szczerze mówiąc to jeden zwarty team robiący wszystko wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem. Jeśli team HotA zainteresowałby się takim projektem, to z nimi musiałbyś uzgadniać, czy możesz coś zrobić.

Co do dźwięków, to pewnie też by w końcu powstały, jakby projekt nabrał rozgłosu.

Na pewno nie zaszkodzi zaproponować im taką możliwość. VCMI działa już coraz lepiej i ma coraz więcej możliwości, jeśli się postaramy to niewykluczone że już w tym roku powstanie grywalna wersja. Wydaje mi się, że ze współpracy zespołu HotA i VCMI mogłaby wyjść całkiem ciekawa gra.

Co do licencji, to sądzę, że należałoby wspomnieć o niej. VCMI w sumie już jest na GPLu (przy okazji wersji 0.7 zrobimy o tym pokaźniejsze ogłoszenie) - tu ( tools.assembla.com/vcmi/browser ) można przeglądać źródła, licencja jest w pliku trunk/license.txt.

To tendencja wielu projektów open source :slight_smile: … I raczej prawidłowa i przyśpieszająca rozwój tak z mojego doświadczenia.

BTW wreszcie podjąłem próbę kontaktu z teamem HoTA (tak wiem, że minęło parę miesięcy :frowning: ):
heroescommunity.com/viewthread.p … genumber=1
celestialheavens.com/forums/ … 556#271556

No forum bo maile ciężko do nich znaleść, ale pm poszedł do (zdaje się) członków ich teamu… Szkoda , że nie mają jeszcze własnej strony.

val-gaav widze ze w miare angielskim operujesz chciałbys pomóc w ldize WoH bo jest kilka działów do przetłumaczenia. Wspólnie z innymi adminami chcemy WoH na arene międzynarodową dać.

[size=75]/Takie prośby najlepiej bezpośrednio na priv kierować. - Tow/[/size]

Pozwoliłem sobie wydzielić posty z wątku o dodatku Horn of the Abyss - trochę tam ginęły, a temat ciekawy i odrębny.

W wątku na HC widzę odpowiedź reprezentanta zespołu odpowiedzialnego za Hotę, raczej ostrożną: Nie ma o czym rozmawiać, skoro żaden z projektów nie osiągnął stabilności.
Zrozumiałe, trudno oczekiwać, by w tej chwili mieli skupiać swoje na czymkolwiek innym, niż dążenie do szybkiego ukończenia stabilnej wersji.

Jeszcze inną kwestią, która mnie zastanawia, jest to, jaka część grafik zawartych w Hocie została faktycznie przez nich stworzona, a jaka zapożyczona i przerobiona z innych gier. Problem może być oczywiście z tymi drugimi - trudno, żeby wypuścili swój projekt na jakiejś wolnej licencji, jeśli nie mają pełni praw do wszystkich jego części.

Też o tym myślałem, ale prawdę mówiąc nie chciałem poruszać tej kwestii na początku by nie komplikować dyskusji. Uznałem, że przedstawienie zalet i korzyści HoTA+Vcmi będzie najlepszym początkiem dialogu.

Moim ogólnym wrażeniem po obejrzeniu większości z screenów jakie team HoTA opublikował jest, że znakomita większość ich grafik jest robiona od zera, tudzież na tyle zmodyfikowana, że można przymknąc oko :wink: … Zupełnie nie jak w przypadku innych projektów jak np. Groove town “zapożyczający” grafiki z Warcrafta

Oczywiście masz rację, nie twierdzę zresztą, że należy koniecznie od samego początku bombardować dociekaniami. Dyplomacja ma swoje prawidła. Jedynie sygnalizuję kwestię, którą w końcu i tak trzeba się będzie zająć. Część grafik to ewidentne zapożyczenia (poznaję pośród artefaktów Might & Magic VII, Heroes II i przypuszczam, że wytrawne oko wyłowiłoby tego więcej).

Prawdę mówiąc nie zauważyłem :confused: mimo iż z H2 miałem dośc długi kontakt.

Cóż jak na razie sprawa jest w zawieszeniu przynajmniej na najbliższych parę miesięcy, bo wydania HotA nie spodziewam się przed wakacjami.