Forum index VCMI Project - Heroes 3: WoG recreated
Forum of the project aiming to recreate best turn-based strategy ever!

FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  StatisticsStatistics
RegisterRegister  Log inLog in  AlbumAlbum  DownloadDownload

Previous topic :: Next topic
Magia ofensywna
Author Message
Andre692 

Joined: 04 Jun 2012
Posts: 2
  Posted: 2012-06-04, 10:51   Magia ofensywna

Jako iż jest to mój pierwszy post, zgodnie z tradycją i obrządkami witam się z całą społecznością :)

Temat który założyłem ma na celu rzucić nieco inne światło na magię którą możemy zadać obrażenia... Mianowicie proszę o rozważenie zastąpienia stałych bonusów wynikających z posiadania np magii powietrza do (kolejny przykład) magicznej strzały przez modyfikatory (w przybliżeniu podobnym do tych przy rzucaniu zaklęcia przywołania żywiołaka).

Jestem świadom iż projekt ma głównie odtworzenie oryginalnego h3 lecz w późniejszym etapie w celu zadowolenia obu stron można by to zmieniać tak jak opcje woga :)

I tak Błyskawica z normalnym modyfikatorem 25*moc zadawałaby tyle obrażeń gdy rzuca ją bohater bez wyuczonej M. Powietrza. Gdy ma ją na poziomie podstawowym obrażenia wyniosłyby (25*moc)*1.10 (liczba modyfikatora zmyślona)
Obecnie z mojego punktu widzenia w późniejszej rozgrywce znacznie lepiej jest rzucić zaklęcia wspomagające/osłabiające aniżeli ofensywne. (implozja nie zawsze się trafia)

Naturalnie widzę tutaj także wady (zwłaszcza na początku gry) lecz przynajmniej jest okazja do podyskutowania na ten temat.
 
     
majaczek 

Age: 28
Joined: 12 Jun 2008
Posts: 474
Posted: 2012-06-04, 17:14   

Są conajmniej dwa istotne sposoby aby to wprowadzić w dzisiejszym WoGu.
1) Doświadczenie Jednostek - SE ma opcję randomnego rzucania czaru przed/po ataku jednostki - nic nie przeszkadza by dodać Auto-Lighting do żywiołaka burzy i Auto-Implozję do żywiołaka Magmy (oczywiście z różnymi mnożnikami tj szansa na implozję będzie mniejsza niż odpowiednia szansa na piorun) - problemem jest tutaj to że mechanizm SE ma przypisany na sztywno poziom danej magii do zaklęcia - ale można to rozwiązać prostym skryptem - w przypadku posiadania eksperckiej magii podwyższa wpisy magiczne SE o jeden stopień wyżej (podstawowy na zaawansowany, zaawansowany na ekspercki) każdemu stworzeniu w armii danego gracza - można to dokonać prostym skryptem dzięki posiadaniu pętli (a polecenie !!SS może sprawdzić z jakiego żywiołu pochodzi czar więc skrypt będzie zgodny z nowymi modami grzebiącymi w czarach)
2) goły skrypt - skrypt posiadając bazę danych jakie stworzenie przynależy do danego żywiołu może przed pierwszą turą walki zmienić staty wszystkich takich jaednostek po danej stronie (można zmieniać właściwości jednostki tymczasowo na czas bitwy niezależnie od typu jednostki jako takiej - przykładem jest skrypt na "Death Chamber")

Tak więc proponuję próbę wprowadzenia tego w bieżącym najnowszym WoGu (tzn. ERA 2.2, prawda?).
 
     
val-gaav 

Joined: 24 Feb 2008
Posts: 186
Posted: 2012-06-05, 14:42   

Nie ma takiej możliwości by idealnie wyważyć magię bazującą na HP jednostek. Na siłę takich zaklęć wpływa typ mapy ilośc zamków itp itd.

Jedynym sposobem jest somplikowany algorytm który zmieniał by siłę takich zaklęć bazując swoje obliczenia na rozmiarze armii / mocy bohatera .
Niestety taki zachowanie wpływałoby na logike systemu i nie było zrozumiałe dla większości graczy (no bo czemu z takim samym SP czar raz zadaje 100 HP a raz 300 ? )


W innym przypadku czary ofensywne będą albo za słabe na dużych mapach z duzą ilością zamków albo za silne na małych mapach z małą ilością zamków.
 
     
Warmonger 
VCMI programmer


Age: 28
Joined: 07 Jun 2008
Posts: 1545
Location: Warsaw, Poland
Posted: 2012-06-05, 15:39   

Istniejący system czarów oraz bonusów umożliwia implementację wszystkich wymienionych funkcji, poza drugim podpunktem wymienionym przez majaczka. To ostatnie w zasadzie nie wymaga żadnego wsparcia, poza oczywiście jakąkolwiek obsługą skryptów ;)
_________________
Think twice if you really need to send me private message. Use public forum for general questions.
DJ Warmonger blog
beegee wrote:
Warmonger, you are the best!
 
 
     
majaczek 

Age: 28
Joined: 12 Jun 2008
Posts: 474
Posted: 2012-06-06, 10:17   

@val-gaav
ja myślałem raczej o obrażeniach, poza tym tą sugestię zrozumiałem na odwrót (że magia np. ognia powinna zwiększać możliwości bojowe stworów związanych z ogniem np. feniksów i żywiołaków ognia).
Ja bym samego czaru nie ruszał, ale nie widzę przeszkód by dodać procentową szansę na podwójne/potrójne rzucenie zaklęcia przy nie zwiększonym koszcie many - przy czym nie brałbym sumy statów tylko punkty za stwory związane z danym żywiołem z pliku konfiguracyjnego lub bazy danych.
 
     
Andre692 

Joined: 04 Jun 2012
Posts: 2
Posted: 2012-06-06, 15:45   

Po dłuższym zastanowieniu się jednak muszę przyznać rację iż nie da się z balansować tej dziedziny magii... Myślałem jeszcze nad % zadawaniem obrażeń (błyskawica odbiera standardowo 5% hp oddziału + 0,5% za każdy poziom mocy) ale to tylko komplikowałoby niepotrzebnie sprawę. Szansa na dodatkowy rzut zaklęcia jest moim zdaniem jedynie sensowna gdy mamy możliwość rzucenia tego czaru na wskazany przez nas cel (w WoGu np Ciele rzuca magiczną strzałę na losową jednostkę (Golemy czy też oślepione przed chwilą stwory). Ale i tutaj jak to pogodzić? 0/5/10/15% (brak/podstawowy/zaawansowany/mistrz magii ziemi?)
 
     
majaczek 

Age: 28
Joined: 12 Jun 2008
Posts: 474
Posted: 2012-06-06, 21:19   

Zamiast rzucać na losowy rzucić na ten sam co gracz rzucił zaklęcie. Ale nieprzewidywalne z lancuchem pioronoww :P
 
     
majaczek 

Age: 28
Joined: 12 Jun 2008
Posts: 474
Posted: 2012-06-06, 21:24   

Można też zmienić parametry na początku rozgrywki w zależności od rozmiaru mapy i liczby miast na mapie. Obawiam się że to info jest w WoGu hardcoded, ale mamy VCMI...
 
     
Display posts from previous:   
Reply to topic
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
Add this topic to your bookmarks
Printable version

Jump to:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Hosting provided by DigitalOcean
Page generated in 0.03 second. SQL queries: 12