Pomoc dla tych co chca pomoc

Witam
Jako nowy uzytkownik, chetny do pomocy jestem troszke zagubiony w ferworze pracy nad “Waszymi” heroesami. Nie znam sie na tyle dobrze na programowaniu, zeby wspomoc w tej dziedzinie, wiec jedyne co pozostaje to testowanie i ewentualne podsuwanie nowych pomyslow.
Brakuje mi na forum jakiegos malego przewodnika dla takich jak ja :wink:
Chodzi mi miedzy innymi o informacje/liste problemow/brakow, jakie sa dla Was oczywiste i o jakich nie ma sensu pisac w watkach dotyczacych bugow dla danego “releasu”. m.in. z tego co mi sie wydaje: brak odpowiedniej ikonki (konika) przy poruszaniu sie, brak mozliwosci przekazywania jednostek, brak mozliwosci kupna lodki w shipyardzie, mozliwosc przechodzenia obok wrogiej jednostki itd.
Rozwiazane tematy moglby byc na takiej liscie skreslane co rowniez tworzyloby pewnego rodzaju historie rozwoju gry. Oczywiscie wszystko to mogloby byc w jezyku angielskim gdyz widze ze dzial ten sie prezniej rozwija niz polski a pisanie o bledach w dwoch roznych tematach tez powoduje pewnego rodzaju zamieszanie (przynajmniej dla mnie :wink:
Dodatkowo przydalaby sie informacja nad czym w danym momencie pracujecie i na jakiego rodzaju testach najbardziej Wam zalezy, typu: interfejs, poruszanie sie po mapie, rozbudowa miast, walki itd. Oczywiscie nie wykluczloby to pisania o innych bledach.
Fajna bylaby tez informacja co ile staracie sie wypuszczac nowy release. Z tego co widze to staracie sie raz na jeden/dwa miesiace. Bo ciezko wejsc z testowaniem w “srodku”.
Czy w momencie wypuszczenia nowego releasu wysylacie emaila do wszyskich uzytkownikow forum w celu zachecenia ich do pracy nad nim ;)?

To na razie tyle co mi przychodzi do glowy. Mam nadzieje ze w miare zrozumiale opisalem o co mi chodzi.

Pzdr

No cóż, czasem nam się nie chce czegoś takiego zrobić, a czasem nie mamy na to czasu :).

Póki co oczywiste są dla nas praktycznie wszystkie braki funkcjonalności. Należy je zgłaszać tylko wtedy, jeśli gdzieś napisaliśmy, że to powinno już działać - albo wydaje się to drobiazgiem który uprzyjemniłby testowanie.

Obecnie bugi są zgłaszane w dość sporej ilosci wątków - osobny dla każdego wydania w języku angielskim + kilka w języku polskim. Myśleliśmy o użyciu jakiegoś bugtrackera, ale póki co zabrakło woli, aby przenieść na niego wszystkie nierozwiązane zgłoszenia i prosić wszystkich, aby tylko tam pisali o swoich problemach.

Generalnie to nad czym pracujemy widać po changelogach w któe zaopatrzamy każde wydanie. Są one dość szczegółowe i jesli chcesz testować coś szczególnie dokłądnie to chyba najlepiej rzeczy tam wypisane. Opisy zmian przygotowujemy niestety tylko w języku angielskim z uwagi na ich obszerność.

Nie potrafię ci podać bardziej szczegółowych informacji o częstotliwości wydań - kolejne istotne wersje wydajemy właśnie co 1 - 2 miesiące. Ostatnio przed wydaniem takiej wersji wypuszczamy jakiś tydzień - dwa wcześniej wersję deweloperską służącą do wyłapania i załatania najbardziej oczywistych błędów. Najlepiej jak poczekasz do kolejnego takiego wydania i zgłosisz występujące w nim błędy - myślę, że zrobimy je niedługo.

Nie, nie wysyłamy :).

Dziękujemy za zainteresowanie się projektem i życzymy miłego testowania :).

A jednak udalo sie zrealizowac taki temat, nie wiem czy to za sprawa mojego posta ale troszke rozjasnilo mi to spojrzenie na ten projekt.
Missing features & functionalities
nalezaloby przykleic tamten temat i coby nie robic balaganu,
Podziekowal!
PS>

Fakt, ze zlokalizowalem tematy, ktore uzupelniaja w jakims sensie przewodnik dla “poczatkujacego” :wink:
VCMI Known Issues
VCMI Status lub VCMI Status
Raportownie bledow
VCMI Project SourceForge
Help thread
Known bugs


Thx to Zamolxis for creating Missing features & functionalities. It’s cleared up my way of thinking about this project. Good job!

Boję się, iż opacznie zinterpretowałeś ideę tego wątku. To jest nie tyle spis brakujących funkcjonalności, co spis “feature requestów”, czyli funkcjonalności, o których możliwie szybkie zaimplementowanie jesteśmy proszeni.

Dokumentem najbliższym temu, czego poszukujesz, jest to: spreadsheets.google.com/ccc?key= … NAWA&hl=pl

Ale, co do generalnej reguły, to jest zgodnie ze słowami Tow Dragona - jeżeli nie ma jakiejś funkcjonalności, to można założyc, że nie jest zaimplementowana, o ile nie napisaliśmy czegoś przeciwnego.
Interesują nas zgłoszenia funkcjonalności, które działają w sposób błędny lub sypią.

Nie ma sie czego bac. Opacznie, nie opacznie :wink: Mozliwe, ze ja zostalem opacznie zrozumiany. Tamten temat jest na pewno tym o co mi po czesci chodzilo. Nie bylo moim zamiarem ani Was do czegos przymuszac, ani narzucac jakiegos swojego widzimisie. Mialem po prostu ochote podzielic sie tym czego mi zabraklo jako poczatkujacemu uzytkownikowi tego forum.

To juz tez czytalem fakt, ze po tym jak juz zalozylem ten watek. Rzeczywiscie jest to cos istotnego ukrytego w jakims temacie o malo “mowiacym” tytule (Domniemany brak nowości??? ) Oczywisci uzupelnia tematy do ktorych odnosniki wstawilem powyzej.
Resumujac, daje sie zauwazyc ze inni uzytkownicy dosc czesto pisza o tego rodzaju braku informacji, choc moze w innej formie. Rozumiem ze poswiecacie swoj prywatny czas na ten projekt i moze dopominanie sie o wiecej informacji jest zbytnim narzucaniem sie.
Mozemy sprawe uznac za niebyla i zamknieta.
Mysle, ze zbierajac do “kupy” wszystkie informacjie zawarte w tym temacie, mozna rozwiac wiele znakow zapytania zwiazanych z tym projektem.
Powodzenia.

Czy o błędach można pisać po polsku na forum czy trzeba po angielsku przez mantisa?

Pisać zawsze można, ale nie wszyscy członkowie tematu mówią po polsku, więc to rozwiązanie może okazać się zawodne.

Warto czasem doszlifować inglisz :wink:

Wracając do tematu: chciałbym pomóc jako tester i programista.

Pytania:

  1. Zdaje się, że jako tester najlepiej zapoznać się z tym, co dokonano w projekcie (w szczególności z linkami podanymi powyżej przez Boulie), następnie testować to, co już powinno działać, a ewentualne błędy zgłaszać na VCMI Bugs, tak?

  2. Chcę pomóc jako programista. Do tej pory udało mi się ściągnąć i skompilować źródła z SVN, a dodatkowo rozwiązać (tak mi się przynajmniej wydaje) jeden issue. Czy nabór na programistów jest otwarty? Jeśli tak, to do kogo się udać?

heh, dobry temat :wink:
Pamietam jak bylem zamotany na poczatku.
PS>Zaktualizowalem linki, moze jeszcze sie komus przydadza.

Radziłbym również zajrzeć na wiki, wszystko w jednym miejscu.

Jeśli chcesz dołączyć, zagadaj do Towa, ewentualnie Tow Dragona. Najpewniej sami się niedługo pojawią.

lol, ciekawa strona, nie wiedzialem o jej istnieniu.
Dodalem rowniez linka w moim poscie.

EDIT:
Powinienes w manualu updatowac linki. Bo masz odnosniki do starego adresu VCMI.

Znakomicie, testerów i programistów nigdy za dużo :).

Zgadza się - wszystkie zwisy/crash raportujesz na VCMI Bugs, tak samo błędy w zrobionych już możliwościach (np. gdyby czar Spowolnienie nie działał lub zmniejszał szybkość o złą wartość). W przypadku pierwszego rodzaju błędów najlepiej wgrywaj logi i dumpy jeśli błęd jest niereprodukowalny, a jeśli potrafisz go odtworzyć to najlepiej odpowiednią mapę, ewentualnie save’a (wolę mapy, bo format save’ów się dość często zmienia i muszę sie bawić w kompilację starych źródeł).

Nagór na programistów cały czas jest otwarty. Jeśli coś udało ci się poprawić, zrób łatkę np. programem TortoiseSVN (opcja Create patch) i wyślij ją mi lub Towowi. Przeglądniemy, jak będzie dobra to wgramy, a jak będzie wystarczająco potwierdzać twoje umiejętności to damy ci bezpośredni dostęp do SVNa.

No cóż, to wiki nie jest jeszcze oficjalne… chcieliśmy trochę więcej treści tam dodać, m. in. bardziej kompletny zestaw wskazówek dla programistów i oficjalnie otworzyć tą stronę za kilka dni…

Wysłane do Ciebie via pw.

Witam!

Nie jestem nowym użytkownikiem, ale pierwszy raz postanowiłem odezwać się publicznie. Jako bierny czytelnik mam dość długi staż.

Przez ostatnie 2 lata utwierdziłem się w przekonaniu, że projekt VCMI jest realizowany systematycznie i konsekwentnie. Widzę, że w swoim tempie zmierza on do szczęśliwego finału.

Nie chcę tutaj zgłaszać żadnych pomysłów, ani wygłaszać opinii co powinno pojawić się w VCMI. Uważam po prostu, że Szanowni Twórcy (programiści) przyjęli słuszną filozofię.

Po przeczytaniu wywiadu z Towem, mając własne doświadczenia zawodowe jako projektant i programista, domyślam się, że przy takim projekcie użyteczne byłyby kompetentne osoby, które są w stanie wziąć się za jakąkolwiek zadaną odgórnie robotę, a nie tylko za to co im się podoba. Wiele żmudnej i nieciekawej pracy ten projekt ma już za sobą, ale sądzę, że jeszcze drugie tyle czeka na wykonanie, aż ktoś będzie miał chęci i wolny czas.

Powiem krótko i niezbyt skromnie - jestem osobą, która:

  • ma chęci,
  • ma kompetencje,
  • będzie miała w niedalekiej przyszłości wolny czas,
  • nie będzie wybrzydzać - może zrobić wszystko, co jest do zrobienia / co zostanie przydzielone.

Mam jedynie małą obawę, że osoby kierujące tym projektem są od czasu do czasu całkowicie pochłonięte obowiązkami związanymi np. ze studiowaniem. A żeby wdrożyć nową osobę w projekt trzeba niestety poświęcić jej nie mało czasu. Mam tą świadomość i nie chcę się narzucać. Chciałem jednak oznajmić, iż jestem do dyspozycji.

Kontakt ze mną nie jest trudny. Można posłużyć się pocztą lub Jabberem (ten sam adres co eMail), a także GaduGadu. Jestem on-line nawet w swoich godzinach pracy (najwyżej odpowiem z opóźnieniem). Jakby tego było mało - mieszkam w Królewskim Mieście, więc dla szanownych kierowników projektu byłbym osiągalny również w świecie realnym.

Piszę to wszystko, bo nie wiem jak mogę inaczej zgłosić się do pomocy. Wcześniej wysłałem PW do szanownego Towa, niestety nie wiem czy on ma zwyczaj odbierać wiadomości od nieznajomych i jak długo czeka się na odpowiedź.

Pozdrawiam wszystkich

Witam!

Zawsze nam miło, gdy ktoś nowy postanawia nam pomóc, zwłaszcza jeśli dysponuje już kompetencjami z zakresu programowania. Jak zauważyłeś, wiele już jest zrobione, a sporo rzeczy, które trzeba jeszcze wykonać wymaga sporej znajomości silnika. Na pewno jednak znalazłoby się kilka błędów, które są po prostu żmudne do usunięcia.

Ja i Tow jesteśmy obecnie dość zajęci studiami, sytuacja jednak niedługo się polepszy – kończy się semestr, oddajemy prace inżynierskie i czasu przybędzie. Odnośnie Towa, to z tego co wiem na ogół odpowiada na wiadomości, pewnie zwleka z uwagi na nawał obowiązków. W miarę możliwości ja mogę się jednak podjąć pomocy we wdrażaniu Ciebie, ostatnio mało robię dla projektu i choć tak mógłbym wnieść jakiś wkład.

Porozmawiam z Towem i ustalimy, czym mógłbyś się zająć. Wskazówki i swój numer GG wyślę przez PW jutro lub w czwartek.

Pozdrawiam

Dziękuje za odpowiedź.

Nie chcę nikomu podcinać skrzydeł, ale moje doświadczenie zawodowe potwierdza wiele praw Murphy’ego. Np. to, że ostatnie 10% pracy do wykonania zajmuje 90% czasu całego procesu tworzenia oprogramowania. Mam nadzieję, że na tym ostatnim (być może żmudnym i niewdzięcznym) odcinku nikomu nie zabraknie zapału.

Wiem nie mało na temat “wnętrzności” oryginalnego Heroes III, a z VCMI Wiki też się zapoznałem, więc nie trzeba będzie mi wszystkiego tłumaczyć od początku.

Witam

Na razie jestem dość oszołomiony pomysłem na projekt, odnaleziony przed chwilą (oczywiście pozytywnie), ale już wiem, że chcę włożyć swoje 3 gr.
Moje skillsy:

  • C++, ostatnio miałem przerwę, ale w ramach odświeżenia wiedzy o języku, napisałem algorytm mrówkowy, na zlecenie. Bardzo potrzebuję teraz nowych, pasjonujących zadań… i vcmi jest dla mnie opcją idealną. Na pewno nowicjuszem nie jestem, ale na pewno Archangelem C++ też nie :wink:
  • jeśli się wdrożę i moja osoba będzie Wam odpowiadała, to chętnie zmierzę się z AI, która jest moją ulubioną dziedziną. (Jeśli oczywiście nadal będzie zapotrzebowanie na to). Na studiach skończyłem specjalność, a i pracę dyplomową pisałem o AI w grach. Pisałem do tego aplikację, choć po roku czasu stwierdziłem, że jest bez sensu :wink: Co nie zmienia faktu, że doświadczenie zabawy z tym było bezcenne.

I co najważniejsze… mam teraz trochę czasu i z wielką przyjemnością go wykorzystam :slight_smile:

Jak się wyśpię po nowym roku, to zabieram się za robotę.

Witaj,
każda pomoc jest mile widziana.

Jeśli idzie o AI, to w ciągu miesiąca powinienem wgrać, to co udało mi się wymęczyć. Za dobrze nie gra, ale poprawiłem mnóstwo bugów po stronie silnika (potrafi już grać kilkaset tur i się nie wywalić). Jakbyś chciał udoskonalić moją implementację, lub na jej bazie rozwinąć własną, to gotów jestem udzielić wszelkiego wsparcia.

Na początek musisz ogarnąć budowanie projektu (instrukcje dla Visuala są na wiki) i ogólną jego strukturę. Dokumentacja niemal nie istnieje, ale mogę w jej zastępstwie odpowiadać na pytania. :wink:

Pomału się organizuję i patrzę po kolei co i jak. I myślę, że już wkrótce się okaże, na ile będę przydatny i czy w ogóle.