Tryb "Spectactor" i komendy administratora

Witam, dostałem wasz link od kolegi z którym zawsze grałem w WoGa i ogólnie jesteśmy fanami Herosów, i zawsze miałem jakieś pomysły do gry a zwłaszcza do multiplayera. Więc tak, prosiłbym o napisanie czy zrobilibyście coś takiego albo czy wogóle jest to możliwe do zrobienia w projekcie VCMI.

  1. Tryb Spectator. Coś takiego na pewno byłoby bardzo ciekawą opcją, na przykład przed startem gry można by wybierać czy chce się grać jako gracz albo taki obserwator gry. Pomocne byłoby to także przy oglądaniu już istniejących gier multiplayer, głównie przyczyniłoby się to do rozwoju multiplayer i stworzeniem lig internetowych.
  2. Skoro już obserwator to przydałyby się także opcje administratorskie i lista graczy którzy obecnie znajdują się w grze (Spectator jak i Gracze). Tabelkę można by podzielić na to jaki kto ma zamek albo na sprzymierzenie. Komendy Admina to oczywiście wykopanie kogoś, ban albo jeszcze inne opcje.
  3. Ekran dyplomacji też by się przydał. Zawieranie sojuszów podczas gry byłoby bardzo fajnym rozwiązaniem bez ponownego zaczynania gry.

Oczywiście na nic nie namawiam, nie jest to mój projekt ale jak zobaczyłem temat o nazwie “Pomysły” nie mogłem się powstrzymać.

a co by się działo z wykopanym graczem?
mi się wydaje że gdyby wykopywać gracza z rozpoczętej gry, to serwer powinien zastąpić go AI
chyba że ci chodzi o interfejs przy zbieraniu ludzi do gry - wtedy nie ma takich problemów i jest to tylko techniczny feature

Witamy na forum!

Ciekawa propozycja i postaramy się ją w końcu zrealizować, oczywiście z zastrzeżeniem, że host może nie pozwolić na istnienie spectatorów w grze (odpalasz dwa klienty i podglądasz, co robi przeciwnik…)

No tak, to na pewno byłoby przydatne, z pewnością postaramy się coś takiego dodać przy okazji gry przez sieć (mamy zamiar już niedługo zająć się tą częścią rozgrywki).

Są różne możliwości. Albo gracza zastępuje bot (jak pisałeś), albo jego jednostki dostaje jeden ze sprzymierzonych z nim graczy. Generalnie ten problem i tak trzeba rozwiązać, bo gracz zawsze sam może opuścić grę bez jej dokończenia.

Tak, ta możliwość też by się przydała, chyba nawet ktoś już napisał taki skrypt do WoGa. Ale jeśli będzie dostateczne zainteresowanie, to niewykluczone, iż coś takiego będzie w samym VCMI.

Ale jest i wada. Np. kumpel gra z kimś w Heroesa. Żeby On wygrał jesteśmy obserwatorami i przesyłamy na gg o tym jakie ma wojo itd…

Ja zawsze przemyśle coś zanim napisze i czekałem na was co będzie przeszkadzać.
To z obserwatorami: Można zrobić coś takiego że przed startem gry pokaże się monit dla każdego gracza czy chce żeby jego grę oglądał dany obserwator (np. jak mamy ich 2 to przy jednym z nich zaznaczamy pole). Większe bitwy albo wogóle jakiekolwiek bitwy (to zależy czy ktoś chce żeby oglądać bitwę pomiędzy 2k archaniołami i 20 chłopami bo wtedy dłużej by trwało przesyłanie danych niż sama walka) można zrobić pytanie czy chcesz żeby obserwator oglądał tą bitwę, a jeżeli pomiędzy dwoma graczami jest walka to muszą to potwierdzić oboje.

Ja myśle że jeżeli w grze są dostępnie obserwatorzy to powinni dostać wiadmość o tym czy chcą grać jako ten gracz, oczywiście z zastrzeżeniem że host nie wyłączył tej opcji. Tak samo dobrym pomysłem by było oddanie jednostek dla sprzymierzeńca, także z zastrzeżeniem że host nie wyłączył tej opcji. No i AI też może zastąpić. Powinny być wszystkie te wyłączności ale w opcjach musi być wybór kolejności jak i włączenia i wyłączenia tych możliwości.

Wiem że to może być dużo bo znam parę języków programowania i wiem że nie jest to proste ale bardzo liczę na ten dodatek to może być rewolucja na scenie Heroes III.

Kiedy będziemy robić mechanikę gry sieciowej, to na pewno postaramy się zaimplementować możliwie dużo z wymienionych tu opcji. Prawdopodobnie pełne wsparcie dla spectatorów będzie musiało trochę dłużej poczekać niż reszta, ale przejmowanie jednostek na pewno będzie dla nas kluczową sprawą.

Przydałby się administrator i żeby jeszcze nie tylko banował i kickował, ale mial opcje np: umieszczanie obiektów na mapie, zmienianie pogody, pory dnia (czyli wpływ na skrypty i zmienne), teleportował innych, dawał jakieś questy i tak dalej, by wtedy gra MP byłaby fajniejsza.
Przydałby się też tryb gry czasu realnego typu King’s Bounty, ale myślę, że będzie można samemu napisać taki skrypt.
No i jeszcze rozmowy, które by było widać tylko na widoku, a nie dla wszystkich, tak jak w RPG.

Przydały by się też mapki RPG w których zaczynamy tylko jednym bohaterem z marnymi surowcami.Za wykonane questy dostawaliśmy by surowce.Jeżeli uzbieraliśmy jakąś tam ilość surowca możemy zbudować miasto na jakimś specjalnym miejscu. Wtedy jak mówi **Kulex **można zrobić też rożne zadania dla takiego admina np pokaż mi jak wygląda Behemot :laughing:

To wszystko to generalnie sprawa skryptów. Na pewno postaramy się dać im odpowiednie możliwości, aby takie skrypty mogły powstać. Ale to sprawa odległej przyszłości.

Mam nadzieję że kiedyś to się uda i będzie można utworzyć ligi do Heroes. Jest jakiś przewidywany termin wydania wersji stabilnej z Multi??

Nie bardzo jest termin. Pierwsze testy trybu multiplayer pewnie będą poźną wiosną / przez lato. Zanim wszystko będzie w miarę grywalne, minie jeszcze potem sporo czasu.

Hola hola. Niech was ręka boska broni proszę o to bardzo serdecznie. Nie chcę się wychwalać, lecz o sprawach multi najlepiej niech mówi gracz/gracze stykający się z codziennie. Od niedawna jestem też adminem ligi WoH więc jakieś pojęcie mam.

  1. Lucassith ligi Heroesa są Polskie i światowe. Google nie gryzie.

  2. Nie wiem czy zdajecie sobie sprawe że gracze łączą się programem “Hamachi”. Jeżeli kiedyś używaliście tego programu wiecie ile jest z tym kłopotu. I połączenie się w 4-5 graczy bez błedu jest naprawdę ciężką sprawą. A jeżeli po iluś tam próbach i udrękach uda się połączyć to niemal pewnym jest że będzie minimum jeden błąd w grze tzn. kogoś wywali i trzeba się męczyć z autosejwem. Sam przerabiałem to wiele razy i kłopoty głównie są z połączniem internet radiowy taki mam i neostrady. Samo hamachi używa tyle ludzi że się czasami sypie nawet jak każdy z graczy ma wzajemnie zielone kropki tzn. że łączy. Dlatego w grze on-line gra się 1 vs 1. Sam gość, obserwator jest jakby graczem tzn. jest tyle samo problemów. Więc odradzam stanowczo bo z doświadczenia wiem że to nie wypali.

Sam admin przykładowo jakby był graczem zarazem i miałby dodawać lokacje to się mija z celem. Questy heh sory ale to nie tibia czy jakiś RPG i broń boże niech nigdy się H3 takim czymś nie stanie. To przedewszystkim gra strategiczna i tego się trzymajmy. Są mapy robione pod RPG’ga po prostu jest mapa i dany boh a zamek jest gdzieś na odludziu z niemożliwością budowania.

Ekran sojuszy nieporzebny bo i tak gracze się dogadują kto z kim jest, lub po prostu to w grze wychodzi przy zwykłej rozmowie.

A co oglądania walk gracze i z tym sobie poradzili bo kto niechchiałby oglądać FB (Final Battle) z Finału jakiegoś ważnego turnieju. Prosty programik Hyper Cam 2. Ludzie nagrywają dają do sieci i tych których to naprawdę interesują znajdą.

Powtarzam widownia to zły pomysł.

Tak i tutaj się zgadzam w 100%, H3 to strategia, nie rpg.

Nie uważasz że nagrywanie filmików które maja za pewnie po kilkadziesiąt MB jest niewygodne ? Osobiście lubię rozwiązanie jakie znajduje się w Quake 3 czy Enemy Terrtory, nagrywanie dema, zachowań całego świata i zapisywanie tego do specyficznego pliku, który każdy sobie potem może otworzyć.

A konkretnie przed czym?

Postaramy się dostosować tryb multiplayer do motrzeb możliwie szerokiej grupy graczy.

Ja kiedyś używałem, ale poza drobnymi problemami organizacyjnymi i ograniczoną wydajnością problemów nie miałem.

Pytanie, na ile to problem z Hamachi, a na ile z Heroesem. Może odpowiedni protokół sieciowy w VCMI wystarczy? Poza tym nie znam lepszej metody obchodzenia braku publicznego IP przez hosta (reszta graczy chyba nie będzie musiała mieć).

Ale kiedyś, w przyszłości… nikt przecież nie zamierza z takich pomysłów robić głównego celu.

Czyli niektórzy jednak chcą zrobić z Heroesów RPG. Czemu mamy im mówić “VCMI nigdy nie będzie miało takich możliwości”?

I nikomu nigdy nie zdarza się zapomnieć jakiego kto jest koloru? Poza tym taki ekran mógłby oferować jakieś dodatkowe informacje.

A dlaczego widownia za zgodą hosta jest złym pomysłem? Nie chce, to nie będzie miał widowni, a wymienianie się filmikami jest jednak bardziej kłopotliwe.

Nie będe cytował ale jechał punkt po punkcie.

  1. Przed dodaniem widowni ok jak ktoś nie chce to nie potrzebna widownia zgadzam się tylko czy nie jest to niepotrzebna praca i czy nielepiej tego czasu na jakiś inny aspekt gry poświęcić. Wiem że nie ma to być dodane tylko kiedyś ale możnaby ten czas inaczej przeznaczyć bo znając graczy widowni nie będzie za dużo, lecz nawiązując do Hamachi i problemów gry przez neta nie znam się dokładnie na tym ale jeżeli to błąd gry i udałoby się go zlikwidować to widownia ok.

  2. Można i zaoferować, lecz nikt nie robi prawdziwego RPG’a bo to ciągle jest gra strategiczna z wyłączeniem elementu ekonomicznego gry. A wprowadzenie jakiś zmian w mechanice gry to co innego.

  3. Raczej nikt nie zapomina o kolorze. Ale ok nowe funkcje się przydadzą.

  4. Tak czy siak widownia to max pare osób, a filmiki chcę oglądać czasami dziesiątki czy setki ludzi więc ten sposób i tak będzie.

Ja naprawdę nie jestem konserwatywnym Heroesowcem i przychylnie patrze na zmiany, lecz nie wszystkiego nie można zapomnieć że H3 sam w sobie ma kawał dobrej gry i niechciałbym tego zmieniać tzn. zmienić tej gry na tyle by stała się inną.

Widownia nie powinna być dużym problemem, nie powinna wymagać zbyt dużo pracy. Ale tak czy siak na razie trzeba zrobić podstawy trybu multiplayer, na później konkretnych planów nie warto układać.

cóż chciałbym tu tylko dorzucić swoje 3 grosze :slight_smile:
spotkałem się z rozwiązaniem w takich klimatach: ustawienie hasła na swoje królestwo jak wychodzisz nic cie nie zastępuje lub bot na prostym poziomie/zależnym od trudności mapy , możesz w każdej chwili powrócić do gry używając hasła :wink:

Ale jeśli dacie widowni widzenie całej mapy, to co przeszkodzi pogadać im z kolegą, co robi jego wróg?

Eh… to pytanie już wcześniej było