Inne rangi na forum

Akurat w przypadku obiektów mapy przygody ilość klatek może się różnić - więc będziesz mógł mieć animowany obelisk.

No to można go zawsze zrobić, nie?

Jak nie ma jak jest?
No, może jedynie nazwałem go tam małą literą (/sprites/) - ale z pewnością jest.
Gdzie Ty go szukałeś?

A chodzi Ci o WOGA czy O VCMI.W Vcmi jest ale w Wogu niema

Moje kolejne pytania związane z grafiką:

  1. Czy gra będzie poprawnie odczytywać grafikę 24-bitową, czy trzeba przekonwertować do 8 bitów?

  2. (WoG) Czy grafiki odpowiadające za wyświetlanie postaci (herosów) można dodawać poprzez wrzucenie ich do folderu “sprite”, czy trzeba utworzyć jakiś dodatkowy folder?

  3. I czy, żeby móc skorzystać z własnych grafik, trzeba mieć zainstalowanego WoG-a?

Chodzi o VCMI. Jeżeli nie zaznaczę inaczej i nie wynika to w sposób oczywisty z kontekstu, to piszę o VCMI, a nie o WoG-u.
Błagam, zacznij pisać po polsku. Czasowniki z “nie” zapisujemy rozłącznie, winno być “nie ma”. Wspominałem już o tym. Skrótowce zakończone wielką literą (jak WoG) odmieniamy z użyciem łącznika. Tak więc chodzić może o (kogo? co?) WoG-a. VCMI jest nieodmienne i wszystkie litery ma wielkie. Ujednolić, proszę, swoją pisownię do wariantu zgodnego z tymi wytycznymi. Bo obecnie dostrzegam próby stosowania wszystkich możliwych wariantów w dowolnie wybranej kolejności…

Powinna łyknąć 24-bitową, choć w sumie nigdy nie próbowałem z takimi grafikami eksperymentować. Trzeba tylko pamiętać, że na 24-bitowej nie osiągnie się ładnych efektów przeźroczystości i barwienia na kolor interfejsu gracza.
No i 24-bitowa grafika jest ok. trzykrotnie większa od 8-bitowej, tak więc po wczytaniu przez grę zajmie więcej pamięci i operacje z jej udziałem będą odpowiednio wolniejsze.
Tak więc zalecamy raczej stosowanie 8-bitowych - choć oczywiście zrobisz jak zechcesz (i jak będzie lepiej wyglądało). Możliwości są.

Folder Sprite/ jest obsługiwany tylko przez VCMI. Defy bohaterów przez VCMI powinny być obsługiwane bez większych problemów.

Żeby móc korzystać z VCMI trzeba mieć wgranego WoG-a.
Natomiast podmiana grafik jest możliwa nawet czystym, oryginalnym H3. Do data/ można wrzucić grafiki od h3bitmap.lod. Podmiana defów jest skomplikowana, wymaga edycji h3sprite.lod.

Chyba AŻ TAK BARDZO optymalizacji nie zwalisz, prawda? :wink: Z grafiką możemy i będziemy szaleć.

Teraz tak sobie pomyslalem… VCMI dodajace do starych dobrych herosow obsluge formatu png… To by bylo cos! (przynajmniej jesli ktos chcialby korzystac z oferowanej przezen jakosci i przezroczystosci).

Oczywiscie ten wpis jest absolutnie nie zwiazany i nie oczekuje takowej implementacji. Po prostu taka mala dygresja :slight_smile:

Aż takie trywialne to nie jest, wymagania - w porównaniu do oryginalnego H3 - będą ogromne. Niemniej rozwój komputerów od tego czasu też jest ogromny, tak więc się to jakoś powinno zrównoważyć.

Dobra, szalejcie! Hulaj dusza, piekła nie ma.

Biblioteka SDL_image, z której korzystamy, wspiera format png, więc jeśli poprawnie obsługuje te wszystkie bajery, to dodanie wsparcia dla png po stronie VCMI powinno być trywialne. Postaram się temu przyjrzeć w nieodległej przyszłości.

Z optymalizacją na pewno będzie ciężko - nie spodziewałbym się, że wymagania VCMI będą jakieś istotnie niższe niż w obecnej wersji (drobny wyjątek - bitwy, które zoptymalizowałem i będą szybsze w kolejnej wersji). A jeśli zaczniemy dodawać bajery, to mogą jeszcze wzrosnąć. Obecnie są gdzieś czterokrotnie większe niż podawane przez ciebie, choć to i tak nic przy współczesnych komputerach. Nie zostaje więc nic tylko zgodzić się z Towem ;].

Z optymalizacją to za pewnie prędzej czy później będzie ciężko, jak by nie patrzeć SDL do rysowania nie jest zbyt wydajny.

Prawda, SDL szybki nie jest, ale też w sumie samo VCMI w wielu miejscach jest paskudnie niewydajne (bo choć SDL-a się nie przyspieszy, to można go rzadziej wołać). Ale uważam, że lepiej zrobić tak, żeby tylko było, niż kopać się nie wiadomo ile dla ślicznego i wydajnego efektu. Komputery są dziś szybkie, przesadnie troszczyć się o optymalizację nie warto.
Inna sprawa, że w ogóle porządne optymalizacje można robić, gdy wszystko jest już jako-tako skończone. Teraz, gdy się wszystko zmienia, gdy ciągle powstają liczne nowe elementy jest za wcześnie. Kluczowe dla optymalizacji jest wyszukania “wąskich gardeł” i skupienie swoich wysiłków na nich.

Nie wiem, czy ten post powinien znaleźć się tutaj czy gdzie indziej, ale trudno. Otóż znalazłem stronę fanowską WoG-a (język angielsko-rosyjski) w którym znalazłem program do (chyba) importu grafik i plików OBJ do plików LOD.

Jak ktoś jest zainteresowany, to niech wejdzie na tą stronę (Sekcja Download - Utilities):
wog.celestialheavens.com/

Programik nazywa się: Simple Lod

Link nie działa :imp: :imp: :imp: :imp: :imp: :imp: :imp:

U mnie działa bez zarzutu.

Na pewno ???
wog.celestialheavens.com/usr/tem … pleLod.rar

Aha, rzeczywiście. Ale wcześniej nie było żadnych kłopotów.

A mógłbyś to na coś wrzucić np. sendspace.pl

Mój chomik: chomikuj.pl/Qwertczyk/Heroes/H3+programy

Może być?

Tak może być :smiley: :smiley:

Temat najepiej zamknąć bo nikt go niepotrzebuje.